Projektanci i twórcy zegarków na rękę dbają nie tylko o ich fantastyczny wygląd, odzwierciedlający styl i charakter użytkownika, ale także o liczne przydatne funkcje, takie jak chronograf. Co to jest chronograf, jak działa, do czego służy? Komu przyda się zegarek chronograficzny? Wyjaśniamy!
Co to jest chronograf?
Nazwa „chronograf” („chronograph”) pochodzi z języka greckiego i powstała poprzez połączenie dwóch słów: „chronos”, czyli „czas”, i „graph” – „zapisywać”. Chronograf to urządzenie zapisujące przebieg jakiegoś zjawiska fizycznego w funkcji czasu. Pierwsze chronografy powstały na przełomie XVIII i XIX w. – ale wcale nie w zegarkach – i zapisywały odcinki czasu za pomocą przymocowanej do pióra igły. Po uruchomieniu urządzenia pióro poruszało się i zostawiało ślad atramentu: zapisywało pomiar. Rozwiązanie było jednak niewystarczająco miarodajne.
Pierwszy chronograf precyzyjny opracował w 1821 r. – na polecenie króla Francji – Nicolas M. Rieussec. Cel? Precyzyjne odmierzanie czasu podczas wyścigów konnych. Pod koniec XIX i na początku XX w. konflikty zbrojne i rozwój lotnictwa naturalnie wymogły większe zainteresowanie chronografami. Zaczęły pojawiać się więc pierwsze chronografy kieszonkowe oraz zegarki z chronografami.
Współcześnie określenie „chronograf” rozumiemy dwojako. Z jednej strony wciąż tak nazywamy niezależne urządzenie pomiarowe (jest nim np. sejsmograf i termograf), a z drugiej zegarek z funkcją chronografu – zegarek chronograficzny.
Chronograf nie jest osobnym zegarkiem, to jest jego dodatkowa funkcja – w założeniu bardzo zbliżona do stopera, tylko analogowa – czyli w praktyce też dodatkowa komplikacja mechanizmu.
Jak działa chronograf w zegarku?
Chronograf w zegarku rozpoznamy po dodatkowych dwóch bądź trzech małych tarczach na jego tarczy głównej. Ten analogowy stoper uruchamiamy zwykle za pomocą jednego przycisku, umieszczonego z boku koperty zegarka. Po wciśnięciu przycisku chronograf zaczyna odmierzać czas – sekundy oraz ich części dziesiętne czy setne, minuty czy nawet godziny. W tym wypadku wiele zależy od konkretnego modelu zegarka. Po uzyskaniu pomiaru licznik chronografu możemy wyzerować. Cała obsługa chronografu najczęściej sprowadza się do wciskania dwóch przycisków uruchamiających i zatrzymujących pomiar.
W standardowym zegarku chronograficznym mamy trzy malutkie tarcze wewnątrz cyferblatu – pierwsza odmierza dziesiętne części sekundy, druga sekundy, a trzecia minuty. To jedna z pierwszych zaprojektowanych kombinacji chronografu w zegarku, ale jest ich więcej. W niektórych modelach chronograf może odliczać też setne części sekundy lub wręcz odwrotnie – godziny.
W najprostszy chronograf wyposażonych jest wiele modeli, w tym eleganckie zegarki, zegarki szwajcarskie czy zegarki vintage.
Do czego służy chronograf w zegarku? Komu się przyda?
Zadanie chronografu w zegarku to dokładne odmierzanie czasu. Ale już cel, w jakim chronograf będziemy wykorzystywać, może być diametralnie różny. Z chronografu w zegarku korzystają sportowcy i ich trenerzy oraz po prostu osoby aktywne fizycznie. Zamiast oddzielnego stopera, używamy zegarka, który też mamy cały czas na ręce – w najszybszy i najprostszy sposób monitorujemy wyniki sportowe swoje lub innych. Zegarki z chronografem to przede wszystkim zegarki do uprawiania sportu, również specjalistyczne, takie jak zegarki-divery dla nurków.
Oczywiście chronograf w zegarku ma też szersze zastosowanie. Czasem odmierzyć dokładnie czas trzeba w kuchni, podczas gotowania. Funkcja bardzo ułatwia codzienne czynności w pracy zawodowej, która jest związana z czasem i precyzją. A taką jest np. praca pilota, dlatego w chronograf są też wyposażone zegarki lotnicze (tzw. piloty).
Ultradokładnej organizacji czasu potrzebują również ludzie biznesu i menedżerowie – z chronografu w zegarku często korzystają osoby organizujące krótkie, ale bardzo efektywne spotkania (tzw. sprinty). Z tego względu również w eleganckich modelach zegarków taką funkcję znajdziemy.
Precyzyjne odmierzanie czasu – a co poza tym?
Funkcja chronografu jest przydatna, ale także widoczna! Na głównej tarczy pojawiają się dwie lub trzy dodatkowe tarcze, które od razu wpadają w oko, a mogą wyglądać dość różnorodnie, podkreślając stylistykę czasomierza. Większe, wyrazistsze tarcze wykorzystuje się np. w zegarkach sportowych, a w klasycznych czy eleganckich mniejsze i subtelniejsze.
Dodatkowo zegarek z chronografem to dość skomplikowany mechanizm. A miłośnik czasomierzy ma szansę w niektórych modelach go podejrzeć. Zegarki z widocznym mechanizmem (przeszklenia w tarczy) czy zegarki ze szklanym deklem swoje „serca” odsłaniają przed właścicielem, by mógł podziwiać zegarmistrzowski kunszt.
Zegarki-chronografy to duża kategoria – różne marki (w Zatoce zegarków mamy świetne zegarki-chronografy marek m.in. Sinn czy Hanhart), różne style, rodzaje indeksów, kolorystyka, rozmiary czy dodatki (zegarki na pasku czy zegarki na bransolecie). Każdy znajdzie zegarek męski czy damski z chronografem stworzony dla siebie!
Zegarki-chronografy a popularne cyfrowe zegarki sportowe
Ktoś może powiedzieć: po co chronograf, skoro mamy smartfony i smartwatche?!
Fakt, sportowe smartwatche oferują wiele, ale nie mają tego „charakteru” i tej indywidualności, którymi wyróżniają się klasyczne, analogowe zegarki z funkcją chronografu. Zegarek współcześnie może z jednej strony wspierać w dążeniu na szczyt sportowych osiągnięć, a z drugiej wyróżniać czy podkreślać styl. W Zatoce zegarków oba te elementy są dla nas istotne – podążamy za nowoczesnością, ale też hołdujemy tradycji. Proponujemy Wam unikatowe modele niezależnych marek, które poza chronografem mają także inne przydatne funkcje i właściwości!
Jakie inne funkcje mają analogowe zegarki dla aktywnych?
Analogowe zegarki w typie sportowym poza funkcją chronografu są też wyposażone np. w datownik, wyświetlacz różnych stref czasowych, wyświetlacz światła księżyca, funkcje zapobiegające parowaniu i świecące w ciemności indeksy.
Dzięki nowym technologiom te zegarki są odporne na wysokie czy niskie ciśnienie i skrajne temperatury, są też wodoszczelne (nawet do kilkuset lub kilku tysięcy metrów), a przy tym nie parują. Dodatkowo duża część zegarków-chronografów z wyższej półki jest również wyposażona w szkło szafirowe, którego praktycznie nie da się zarysować. To jednocześnie funkcjonalne zegarki i stylowe dodatki na co dzień!
W naszej ofercie znajdziecie nie tylko ogromny wybór wyjątkowych czasomierzy od niszowych, niezależnych marek. Znajdziecie również wartościową rozmowę i fachową pomoc w wyborze modelu, który spełni wszystkie Wasze oczekiwania. Zapraszamy!
FAQ:
1. Co to jest chronograf w zegarku?
Chronograf w zegarku to analogowy stoper uruchamiany za pomocą przycisku, który zwykle znajduje się z boku koperty. Wyniki pomiaru odcinka czasu są prezentowane na dwóch lub trzech małych tarczach. W zależności od modelu zegarka chronograf odmierza czas nawet do setnych części sekund.
2. Jakie zegarki wyposaża się w chronograf?
Chronograf spotkamy przede wszystkim w zegarkach sportowych, w tym w modelach specjalistycznych, np. dla nurków, pilotów czy podróżników. Często tę funkcję mają też zegarki klasyczne czy eleganckie.
3. Ile kosztuje zegarek chronograficzny?
Zegarek z chronografem znajdziemy na każdej „półce” cenowej – może kosztować już od kilkuset złotych wzwyż, nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.