Od 2020 roku dzielimy się naszą pasją do zegarków, oferując światowej klasy produkty i dostarczając profesjonalne wsparcie koneserom zegarmistrzostwa.

  •  Zegarki Sinn 

Co to jest koronka zegarka?

Co to jest koronka zegarka?

Koronka zegarka, choć może wydawać się pozornie niezbyt istotna, pełni bardzo ważne funkcje. Ma wpływ na prawidłowe działanie czasomierzy, a także na ich wygląd. W związku z tym, podczas poszukiwania odpowiedniego modelu dla siebie dobrze wiedzieć, czym jest koronka. Zegarek ze starannie wykonanymi elementami będzie bardziej niezawodny. Co wyróżnia wspomniany element i dlaczego warto zwrócić na niego uwagę?

Czym jest koronka zegarka?

Koronka w zegarku to niewielki element, który zazwyczaj można zauważyć po prawej stronie czasomierza. Mówiąc dokładniej, stanowi on zakończenie wałka naciągowego. Warto podkreślić, że choć nie każdy zna nazwę tego elementu, wszyscy posiadacze zegarków prawdopodobnie z niego korzystali. W końcu jest częścią zarówno nowoczesnych modeli, jak i tych sprzed wielu lat. Z reguły przypomina niewielkie pokrętło. Koronka służy głównie do ustawiania godziny i nakręcania zegarka. Ponadto nierzadko pomaga w ustawieniu innych parametrów w zależności od tego, w jakie funkcje jest wyposażony określony czasomierz.

Należy podkreślić, że na rynku można znaleźć również zegarki, które mają więcej niż jedną koronkę – to charakterystyczne dla modeli mających wiele dodatkowych opcji. Warto także wspomnieć o tym, że opisywany element był częścią popularnych w drugiej połowie XIX wieku czasomierzy kieszonkowych. W nich koronkę umieszczano jednak w innym miejscu – przy godzinie 12. W najczęściej wybieranych obecnie modelach naręcznych znajduje się w pobliżu godziny 3.

 

ZNAJDŹ SWÓJ ULUBIONY ZEGAREK MARKI SINN

 

Dlaczego koronka w zegarku jest tak ważna?

Tak jak zostało wspomniane, koronka w zegarku odpowiada przede wszystkim za możliwość ustawienia właściwej godziny. W niektórych modelach dodatkowo ta część pozwala na przestawianie daty, a także obrót pierścienia znajdującego się pod szkłem zegarka. Oprócz tego w części przypadków opisywany element jest zakręcany. To z kolei pozwala na ochronę mechanizmu przed zanieczyszczeniami, np. kurzem czy piaskiem. Oprócz tego skutecznie chroni też przed dostaniem się do wnętrza koperty wilgoci oraz wody.

Opisywana rola jest szczególnie istotna w przypadku czasomierzy sportowych. Warto jednak przy tym pamiętać, że właściwie swoją funkcję opisywany element będzie pełnić jedynie odpowiednio używany. Niedokładne wkręcenie koronki lub niewykonanie tej czynności prawdopodobnie spowoduje nieszczelność koperty. Jeżeli o tym zapomnicie, możecie przez przypadek doprowadzić do zniszczenia zegarka.

Oprócz tego, że koronka zegarka jest elementem funkcjonalnym, może także stanowić element dekoracyjny. Niektórzy producenci czasomierzy decydują się na to, aby ją ozdobić lub nadać jej ciekawy kształt, co prowadzi do zwiększenia walorów estetycznych określonych modeli. Niezależnie więc od tego, czy nosicie czasomierz na co dzień, czy zakładacie go jedynie na określone okazje, zwróćcie uwagę na to, jak właściwie używać koronki, aby zegarek mógł pozostać sprawny przez jak najdłuższy czas.

zegarek koronka

Estetyczna koronka – zegarek, który zachwyca

Estetyka wykonania czasomierza jest ważna niemal dla każdego, kto codziennie zakłada tego rodzaju dodatek na nadgarstek. Aby jednak czasomierz rzeczywiście dobrze się prezentował, trzeba dopracować wszystkie jego elementy, w tym opisywaną w tekście koronkę. Choć ma niewielkie rozmiary, może świetnie podkreślać charakter czasomierza. Jej wygląd oraz wielkość powinny być przede wszystkim dopasowane do samego zegarka, co pozwoli stworzyć spójną całość.

Koronka do zegarka może być wykonana z wielu odmiennych materiałów, w tym np. spieku ceramicznego czy też wszelkiego rodzaju szlachetnych kruszców, przez co doskonale prezentuje się jako część eleganckich czasomierzy. Niektóre marki przy tworzeniu koronek stawiają na umieszczenie na nich również swojego loga, co także wygląda stylowo.

Uszkodzona koronka – co robić?

Koronka to jeden z najbardziej odstających” elementów czasomierza. To sprawia, że nierzadko podczas codziennego noszenia zegarka jest narażona na uszkodzenia. Jeśli zostanie naderwana lub wyrwana, konieczna jest naprawa, ponieważ w innym przypadku prawdopodobnie stracicie możliwość nastawiania wskazówek lub korzystania z pozostałych funkcji posiadanego czasomierza.

Naprawę można wykonać samodzielnie lub zlecić to profesjonaliście. Co stanowi lepsze rozwiązanie? Wiele zależy od tego, jakie macie zdolności manualne oraz wiedzę na temat zegarków. Jest to istotne, ponieważ w razie popełnienia błędu zniszczona często jest nie tylko koronka. Zegarek z poważnymi uszkodzeniami nierzadko trudno przywrócić do pierwotnego stanu, co oznacza, że niewłaściwie wykonana naprawa może skutkować całkowitym zniszczeniem czasomierza i koniecznością jego wymiany na nowy model.

 

KLASYCZNE ZEGARKI Z NACIĄGIEM RĘCZNYM

 

Wymiana koronki – jak to zrobić samodzielnie?

Jeśli zdecydujecie się na samodzielną wymianę koronki, musicie najpierw kupić odpowiedni produkt. Trzeba pamiętać, aby był on dopasowany do konkretnego modelu, ponieważ tylko to zapewni możliwość korzystania z funkcji, jakie ma zegarek. Koronka to jednak nie wszystko – potrzebny będzie również niewielki, ostro zakończony przedmiot taki jak igła czy pęseta. W niektórych przypadkach konieczny jest też zakup wałka naciągu. Ten także powinien odpowiadać konkretnemu czasomierzowi.

W jaki sposób odłączyć koronkę? Wszystko zależy od modelu. Może to wymagać odkręcenia śrubki znajdującej się nad wałkiem lub wciśnięcia przycisku obok niego (najlepiej z pomocą wcześniej wspomnianych akcesoriów) i jednoczesne delikatne pociągnięcie za element, który chcemy wyjąć. W części modeli koronka do zegarka najpierw musi być odkręcona, a potem podważona, aby mogła zostać odłączona od czasomierza. Następnym krokiem jest przymocowanie nowego elementu.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że, tak jak zostało wcześniej wspomniane, tego rodzaju procesy wymagają znacznych zdolności manualnych. Źle zamontowana koronka lub niewłaściwie dobrana (na rynku dostępne są warianty o różnych wielkościach, dostosowane do wielu odmiennych modeli) może prowadzić do tego, że zegarek w ogóle przestanie działać. Jeśli więc chcecie mieć pewność, że czasomierz, pomimo uszkodzenia, znów będzie w pełni sprawny, oddajcie go do fachowca. Koszt naprawy będzie większy, jednak zyskacie gwarancję, że wymiana koronki przebiegnie sprawnie i bez dodatkowych komplikacji.

FAQ:

1. Jakie funkcje pełni sama koronka w zegarku?

Koronka przede wszystkim pozwala ustawić czas. Może służyć do kontrolowania innych funkcji czasomierza. Dodatkowo występują modele, w których niweluje niebezpieczeństwo dostania się do ich wnętrza zanieczyszczeń oraz wilgoci, a także dodaje charakteru zegarkowi.

2. Urwana koronka – czy można naprawić ją samodzielnie?

Samodzielna naprawa urwanej koronki jest możliwa, jednak wymaga znacznych zdolności manualnych. W związku z tym warto to zadanie powierzyć specjalistom.

3. Gdzie w zegarku znajduje się koronka?

Koronka to inaczej pokrętka osadzona na końcu wałka naciągowego. W przypadku zegarków zakładanych na nadgarstek, opisywany element znajduje się po prawej stronie, przy godzinie trzeciej, a w zegarkach dla osób leworęcznych po drugiej stronie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl