Eza - o marce

Zegarki Eza

 

Lokalizacja

Eza Watches to marka z małego, zegarmistrzowskiego miasteczka w Niemczech o nazwie Pforzheim. Pforzheim było nazywane "wejściem do czarnego lasu" ze względu na swoje położenie w południowo-zachodnich Niemczech. Miasto jest głównie znane ze swojej historii wytwarzania zegarków i biżuterii, która ma więcej niż 250 lat. Z tego względu miasteczko było też nazywane "Goldstadt" ("Złote miasto"). Dzisiaj ciągle widać pozostałości niegdyś wielkiego przemysłu. Ostała się zegarmistrzowska szkoła i muzeum techniki z mnóstwem artefaktów i maszyn związanych z lokalnym przemysłem. Zegarki noszące na sobie nazwę Eza są produkowane w Pforzheim przez lokalnych wytwórców. Jedną z największych i najbardziej znaczących była fabryka Hermanna Beckera. W wielu zegarkach vintage od Ezy można znaleźć jego mechanizmy.

Marka

Eza (wymawiana jako "eza", nie "e-zet-a", według naszej wiedzy nie ma specjalnego znaczenia. Jest po prostu nazwą, którą można łatwo wymówić w wielu językach. W XX wieku wyprodukowano bardzo wiele zegarków pod sztandarem Eza. Większość z nich to były zegarki dla nurków, ale także eleganckie zegarki, a w dzisiejszych czasach także całkiem wystrzałowe modele. Większość z nich była wyposażona w solidny mechanizm automatyczny HB 313 lub inne. Wszystkie mechanizmy były mechaniczne; właściwie wszystkie Ezy, jakie wytworzono, były zegarkami mechanicznymi. Zawsze zegarki charakteryzowała wysoka jakość i przystępna cena, więc były dostępne dla wielu. Podczas kryzysu kwarcowego marka zaprzestała produkcji.

Hermann Becker

Herman Becker urodził się 4 sierpnia 1897 roku. W 1921 założył swój biznes o nazwie Hermann Becker GMBH. Produkował koperty do zegarków, tarcze i części mechanizmów (Ebouché). W 1951 roku Hermann Becker zginął w wypadku samochodowym. Później jego biznes kontynuowała jego żona. W 1958 roku powstał pierwszy własny mechanizm firmy. W końcu fabryka wytworzyła następujące mechanizmy: Caliber 312, 313, 80, 106, 115, 10, 111, 114... Wiele części zegarków Eza (w szczególności mechanizmów) od tego czasu zostało wyprodukowanych w fabryce Hermanna Beckera. Niestety w 1979 roku fabryka zaprzestała działalności. W tym momencie pracowało tam 48 ludzi.

Ponowne narodziny

Po 37 latach nieobecności na rynku marka wznowiła działalność w 2016 roku z pragnieniem, by tworzyć zegarki vintage w nowoczesny sposób. Obecnie marka jest zarządzana przez młodego zegarmistrza i przedsiębiorcę, Adriaana Trampe. Ma on wielką pasję do kunsztu, szczególnie zegarmistrzowskiego. Aby dać upust swojej pasji, Adriaan zaczął edukację w szkole niedaleko swojego rodzinnego miasta, Rotterdamu - Schoonhoven. Ciekawostką jest, że równie to miasto, podobnie jak Pforzheim, jest znane przemysłu jubilerskiego i zegarmistrzowskiego. Miasto ma nawet przydomek "zilverstad" - "srebrne miasto". Oprócz zajęć zegarmistrzowskich zajęć, Adriaan uczył się także ekonomii, aby połączyć techniczną wiedzę z biznesowym doświadczeniem. W weekendy pracował jako przestawiciel handlowy lokalnego sklepu z biżuterią i zegarkami. Tak powstało połączenie pomiędzy wytwarzaniem zegarków w szkole, a ich sprzedażą w sklepie. Skończył oba kierunki studiów praktykami - ekonomiczne w sklepie z biżuterią, a zegarmistrzowskie w serwisie Rolexa. Następnie zdecydował się na dokończenie studiów w Szwajcarii, kraju zegarków. Po studiach już na pełny etat zajął się prowadzeniem Eza, wkładając całą swoją pasję, wiedzę techniczną i doświadczenie biznesowe w rozwój marki.

Przyszłość

Dziś, Eza ma takie same podejście do zegarków jak przez cały dwudziesty wiek. Korzysta z zegarmistrzowskiej tradycji, a więc używa wyłącznie mechanizmów mechanicznych i składa je w rodzinnym mieście Ezy, Pforzheim. Ze względu na zmniejszenie rozmiarów zegarkowego przemysłu w Pforzheim, części pochodzą głównie ze Szwajcarii, gdzie Eza ma swoją główną siedzibę. Używając podobnych części w różnych modelach, Eza unifikuje produkcję i obniża niepotrzebne koszty - oczywiście z korzyścią dla klienta.

 

Kup zegarek Eza

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl