Zegarki należą do ścisłej czołówki najczęściej podrabianych produktów – a najgorsze jest to, że oszuści wciąż doskonalą techniki i bardzo często na pierwszy rzut oka nie da się już wyłapać niuansów wskazujących na to, że zegarek jest falsyfikatem. Jak nie dać się oszukać, czyli jak sprawdzić, czy zegarek jest oryginalny? Serwujemy kilka przydatnych wskazówek!
Jak sprawdzić oryginalność zegarka przed zakupem online?
Przez internet kupujemy już niemal wszystko. Szansa, aby natknąć się na podróbkę, jest duża, nie tylko w przypadku zegarka. Te jednak fałszerze upodobali sobie w szczególności, a zdjęcia oryginału, logo producenta czy precyzyjny opis potrafią uśpić czujność najbardziej podejrzliwych. Co robić?
Szukajmy hasła „replika” w opisie zegarka
Jeżeli w opisie zegarka bądź w informacjach o produkcie znajdziemy określenie „replika”, drążmy dalej. Choć „repliką” (lub „reedycją”) powinny być nazywane tylko oryginalne zegarki, które powstały w ramach wznowionej produkcji modelu już wcześniej (np. kilka lat temu) będącego w sprzedaży, to jest to określenie chętnie wykorzystywane przez nieuczciwych sprzedawców.
Porównajmy ceny oryginalnych zegarków
Zwykle właśnie te zegarki oznaczone jako „repliki” mają znacznie niższą cenę – choć duży upust jest podejrzany zawsze! Warto zatem sprawdzić ceny danego modelu zegarka u jego producenta oraz u innych sprzedawców.
Oczywiście zdarzają się atrakcyjne promocje i wyprzedaże, ale każde cenowe odstępstwo od normy powinno nam zapalić czerwoną lampkę. Niższą cenę będzie miał naturalnie używany zegarek, ale i tu warto zachować czujność.
Kupujmy u autoryzowanych sprzedawców
Producenci zegarków mają swoich autoryzowanych dealerów – sprzedawców, którzy wprowadzają na rynek ich produkty. Przykładowo nasz sklep – Zatoka zegarków – jest partnerem takich marek jak Raketa, Sinn, Carpathia, Hemel i wielu innych. Informacje o tym, czy sprzedawca jest oficjalnym przedstawicielem marki znajdziemy na jego stronie, a często także na stronie producenta w zakładce Retailers (oficjalni dystrybutorzy).
W takim sklepie na zegarek zostanie udzielona gwarancja. Taki sprzedawca bez wahania udostępni także numer referencyjny zegarka – a za jego pomocą w kilka sekund sprawdzimy autentyczność produktu.
Jak sprawdzić zegarek po numerze referencyjnym?
Każdy zegarek go ma! Numer referencyjny to oznaczenie składające się z ciągu cyfr (czasem też liter), umieszczane na zegarku – na deklu, kopercie lub tarczy. Jeśli nim dysponujemy, to możemy porównać go z numerem opisującym dany model na stronie producenta. Jeśli się nie zgadzają, to zegarek najpewniej jest falsyfikatem. Pod numerem referencyjnym producenci często umieszczają również dodatkowe informacje o modelu zegarka np. rok produkcji czy parametry techniczne, więc można te dane porównać z informacjami z opisu sprzedawcy.
Jak sprawdzić oryginalność zegarka po zakupie?
Pierwszym sposobem jest już wspomniane porównanie numeru referencyjnego. Poza tym możemy zabawić się w detektywa!
Rzeczywistość kontra zdjęcie oryginalnego produktu
Warto znaleźć w internecie zdjęcie modelu zegarka w dobrej rozdzielczości, najlepiej udostępniane przez producenta, i porównać detale, zaczynając od opakowania.
Trzeba zwrócić uwagę na logotyp – rozmazanie, przesunięcie czy nieco inny kolor będą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z podróbką zegarka.
Często na oryginalnym opakowaniu logo jest tłoczone, na podrabianym drukowane.
Kolejno warto porównać każdy element zegarka ze zdjęciem producenta – wszystkie, nawet najdrobniejsze odstępstwa mogą świadczyć o tym, że zegarek podrobiono.
Jakość materiałów, precyzja, odgłos pracy zegarka
Koślawy szew na pasku, rysy na bransolecie lub tarczy, nierówne odstępy pomiędzy indeksami, podejrzana lekkość i głośne tykanie – na żadne takie niedociągnięcie nie pozwoli sobie producent zegarka renomowanej marki.
Oryginalne zegarki nie tylko wyglądają perfekcyjnie, są też stosunkowo ciężkie, a pracują niemal bezgłośnie. Warto porównać wszystkie detale, zdobienia czy szlify i sprawdzić funkcje. Jeśli coś się nie zgadza, prawdopodobnie trafiliśmy na podróbkę zegarka.
Doświadczenie zegarmistrza lub autoryzowanego serwisu
Wreszcie produkt, którego autentyczności nie jesteśmy pewni, możemy też zabrać do autoryzowanego serwisu producenta, który zbada pochodzenie zegarka. Doświadczeniem służą również zegarmistrzowie, którzy w praktyce mają do czynienia z modelami różnych producentów i są w stanie potwierdzić oryginalność zegarka.
FAQ:
1. Gdzie kupić oryginalny zegarek?
Oryginalne zegarki najlepiej nabywać w autoryzowanych sklepach, u sprzedawców, którzy współpracują bezpośrednio z producentami.
2. Jak sprawdzić oryginalność zegarka?
Znaleźć numer referencyjny modelu w internecie oraz porównać go z oznaczeniem na zegarku – muszą się zgadzać. Porównać można także detale (indeksy, zdobienia itp.) otrzymanego produktu ze zdjęciem oryginału i zbadać logo na opakowaniu.
3. Czym różni się oryginalny zegarek od „repliki”?
Replika zegarka zasadniczo jest modelem wyprodukowanym w ramach reedycji serii – np. podczas wznowienia produkcji kultowego przed laty modelu, ale to określenie „replika” jest często używane przez nieuczciwych sprzedawców i może świadczyć o tym, że dany produkt to podróbka zegarka.