•  Zegarki Sinn 

Jak wymienić i dobrać pasek do zegarka?

Jak wymienić i dobrać pasek do zegarka?

Pasek do zegarka to dodatek, który się zużywa. Nawet skórzany niszczeje i po czasie nadaje się do wymiany. Poza tym nowym paskiem możemy też „odświeżyć” ulubiony czasomierz! Tylko jak wymienić pasek w zegarku? I jak dobrać nowy, aby leżał idealnie? Jak dbać o pasek zegarka, aby służył dłużej? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Jak dobrać pasek do zegarka?

Bardzo często wymieniamy pasek do zegarka, bo obecny jest uszkodzony – pęknięty, przerwany, poprzecierany itd. – albo sfatygowany, czyli po prostu się zużył, postarzał. Czasem uszkodził się jakiś element paska, np. klamerka. W takiej sytuacji możemy po prostu zdecydować się na dokładnie taki sam model. Oryginalny pasek od zegarka kupimy w sklepie z zegarkami danego producenta. W tym przypadku nie musimy martwić się ani o kwestie techniczne, ani o spójność wizualną.

Zawsze natomiast możemy także odmienić paskiem wygląd naszego zegarka – nawet wtedy, gdy ten obecny jest jeszcze w dobrym stanie. W takim wypadku warto zwrócić uwagę na kolorystykę koperty i tarczy zegarka i wybrać pasek, który będzie do nich pasował. Poza kolorystyką mamy też materiał – pasek skórzany, materiałowy, gumowy lub kauczukowy czy stalową bransoletę. Każdy z nich ma wady i zalety, więc warto kierować się oczekiwaniami czy preferencjami.

Ale… zanim zaszalejemy z wyborem materiału, kolorystyki, wzornictwa i stylu paska, musimy dopasować jego rozmiar!

Jak dobrać rozmiar paska damskiego i męskiego do zegarka?

Kupując pasek stacjonarnie, najlepiej po prostu go przemierzyć. Poza rozmiarem od razu sprawdzimy, jak leży i czy jest wygodny. A jak zmierzyć pasek, gdy chcemy kupić go przez internet? Jeśli nie mamy pod ręką miarki krawieckiej, bierzemy tasiemkę czy sznurek i linijkę. Mierzymy obwód nadgarstka oraz dla bezpieczeństwa dodajemy 2 lub 3 centymetry „zapasu”

Następnie sprawdzamy odległość między mocowaniami paska na kopercie zegarka. Tę wartość odejmujemy od wyliczonego obwodu. Najlepiej dobrać taką długość paska, aby zapinać go na jedną ze środkowych dziurek. Wtedy nawet przy większych wahaniach naszej wagi pasek nadal będzie pasować.

Jak zmierzyć pasek do zegarka i jak szeroki pasek do zegarka kupić?

Zastanawiasz się, jak zmierzyć pasek do zegarka, aby pasował idealnie na nadgarstek (nie był ani za luźny, ani zbyt mocno opinający). Najważniejszymi aspektami jest szerokość i długość paska.

Jak zmierzyć pasek do zegarka? Zwróć uwagę na szerokość paska. Bardzo szeroki może „gryźć” się z małym, delikatnym czasomierzem. I odwrotnie: wąski pasek nie będzie dobrze wyglądał w połączeniu z masywną, dużą kopertą. Oczywiście najlepiej wybrać pasek, który będzie idealnie pasował do mocowań na kopercie. Pomoże specjalista – odezwij się do nas, a dobierzemy odpowiedni do modelu zegarka.

Aby dobrać właściwie szeroki pasek do zegarka, trzeba zmierzyć odległość między mocowaniami – „uszami” zegarka. Możemy także wziąć na warsztat stary pasek i zmierzyć jego szerokość w najwyższym punkcie, w miejscu otworów na teleskopy. Najpopularniejsze szerokości paska to 18, 20 i 22 mm.

Rozmiar paska do zegarka zależy właśnie też od indywidualnych preferencji i koperty, jaką ostatecznie wybierzemy. Jednak tutaj należy pamiętać o umiarze.

Wymiana paska – samodzielnie, w serwisie, u zegarmistrza?

Pasek w zegarku możemy wymienić samodzielnie. To wymaga staranności, ostrożności, cierpliwości i precyzji, potrzebne są też narzędzia, takie jak mały płaski śrubokręt czy mały nożyk. Oczywiście zegarek oraz nowy pasek można też zabrać do serwisu producenta zegarka lub zegarmistrza. W obu przypadkach za usługę zapłacimy średnio kilkanaście złotych, a zaoszczędzimy nerwy i czas.

Co może pójść źle podczas wymiany paska? Jeśli nie mamy wprawy w precyzyjnych, ręcznych pracach, możemy uszkodzić zegarek, a w takiej sytuacji producent najpewniej nie uzna reklamacji. Warto obejrzeć wideo w sieci, aby zobaczyć, jak ten proces przebiega. A wystarczy trochę wprawy i wymiana paska przestaje sprawiać problem. Wtedy możemy pokusić się o więcej niż jeden wymienny pasek i nosić swój ukochany zegarek w różnych odsłonach – w zależności od ubioru czy… nastroju!

Jak wymienić pasek w zegarku?

Tak naprawdę cały proces to tylko dwa kroki: usuwamy stary pasek, zakładamy nowy. W praktyce obie te czynności składają się z kilku pomniejszych. 

Krok 1. Ściągamy stary pasek

Za poprawne mocowanie paska odpowiada teleskop – maleńka stalowa rurka ze sprężynką. Aby ściągnąć pasek, musimy wysunąć teleskop z mocowań. Do tego może posłużyć mały nożyk, śrubokręt lub specjalny przyrząd do wymiany pasków. 

Narzędzie trzeba delikatnie włożyć pomiędzy pasek a kopertę i odsunąć od koperty. Śrubokręt czy nożyk powinniśmy dość mocno docisnąć do jednej strony teleskopu. W ten sposób podważymy teleskop i odłączymy go od koperty.

Gdy teleskop wysunie się już z mocowań, bez dużego trudu wyjmujemy cały pasek i usuwamy z niego stalową rurkę. Teleskopu nie możemy zgubić, a że jest mały, musimy po prostu uważać i od razu odłożyć go w bezpieczne miejsce.

Czynność powtarzamy przy drugim mocowaniu paska.

Krok 2. Zakładamy nowy pasek

Oba teleskopy wyciągnięte ze starego paska musimy teraz przełożyć do nowego, czyli przepchnąć stalowe rurki przez otwory na końcach paska. Jeden koniec teleskopu wkładamy w otwór do mocowania na kopercie zegarka. Drugi koniec należy skierować w przeciwległe miejsce mocowania i delikatnie docisnąć. Za pierwszym razem może się nie udać, ale za drugim czy trzecim już z pewnością tak. W ten sposób nabieramy wprawy i z drugim końcem paska radzimy sobie sprawniej.

Po wymianie paska powinniśmy dobrze sprawdzić mocowanie: delikatnie pociągnąć z jednej i z drugiej strony, potrząsnąć zegarkiem, założyć go na rękę i ściągnąć. Jeżeli wszystko jest w porządku, wymianę paska wykonaliśmy prawidłowo! Nasz zegarek znów wygląda jak nowy lub właśnie zyskał zupełnie nową odsłonę.

Jak dbać o skórzany pasek w zegarku?

Elegancki zegarek na pasku skórzanym to połączenie idealne! Choć zegarki vintage są rozchwytywane, to jednak starzejący się skórzany pasek może bardziej straszyć niż podkreślać styl. Jeśli wymieniamy pasek skórzany na nowy, to warto zadbać o jego prawidłową pielęgnację i tym samym przedłużyć jego trwałość i świetny wygląd.

Bardzo ważna w przypadku skórzanego paska jest dbałość o jego czystość. Regularnie czyszczony pasek będzie mniej podatny na trwałe przebarwienia (poza tym to również kwestia higieny). Do czyszczenia paska skórzanego można użyć zwykłego szarego mydła. Poza pielęgnacją należy natomiast raczej unikać moczenia paska, zwłaszcza w słonej wodzie (sól sprzyja pęknięciom, bo wnika w strukturę skóry).

Co jeszcze? Impregnacja! Aby zabezpieczyć skórzany pasek, można użyć dowolnego preparatu do pielęgnacji skóry. Sprawdza się także oliwa z oliwek. 

Wszystkich szukających nowego paska do swojego zegarka zapraszamy do Zatoki zegarków. Pomożemy dopasować rozmiar czy szerokość, doradzimy wybór materiału, koloru i stylu. A na koniec poinstruujemy, jak wymienić pasek w zegarku!

FAQ:

1. Jak dobrać rozmiar paska męskiego i damskiego do zegarka?

W obu przypadkach zasada jest ta sama, a paski w większości są uniwersalne. Należy zmierzyć obwód nadgarstka, a następnie odległość pomiędzy mocowaniami paska na kopercie zegarka i tę wartość odjąć od obwodu. Dla bezpieczeństwa można dodać 2-3 cm do długości paska.

2. Jak wymienić pasek w zegarku?

Aby wymienić pasek w zegarku, należy podważyć jeden koniec teleskopu (maleńka stalowa rurka) z mocowań zegarka. Dalej bez większego problemu wysuniemy drugi koniec teleskopu i wyjmiemy teleskop z paska. Czynność powtarzamy z drugiej strony i pozostaje założenie nowego paska. Aby założyć pasek, najpierw wkładamy w niego teleskopy, a następnie wciskamy je w mocowania, które wieńczą kopertę zegarka. Podczas wymiany paska warto posłużyć się specjalnym narzędziem do zmiany paska. 

3. Ile kosztuje wymiana paska w zegarku?

Standardowo wymiana paska w zegarku kosztuje kilka czy kilkanaście złotych. Dobrej klasy wymienne paski mają natomiast swoją cenę – od 100 zł w górę.

  •  Zegarki Hanhart 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl