Zegarek jest przedmiotem praktycznym, lecz zarazem ozdobą – elementem garderoby, podkreślającym styl i charakter noszącego! A czy pełniąc tak istotną funkcję, zegarek podlega jakimś zasadom savoir-vivre? Na której ręce nosi się zegarek i jakie to ma znaczenie? Czy np. ubranie zegarka na niewłaściwą rękę może kogoś urazić? Przeczytajcie, jak nosić zegarek!
Jak nosić zegarek – na lewej czy prawej ręce?
Większość użytkowników czasomierza nosi zegarek na lewym nadgarstku. Choć nie jest spisana czy sformalizowana, istnieje zasada noszenia zegarka na tej ręce, której w mniejszym stopniu używamy, i dla przeważającej części społeczeństwa – osób praworęcznych, jest to właśnie ręka lewa. Na prawej ręce zegarek noszą osoby leworęczne. Ale jakie to ma znaczenie? Co na to historia, praktyka i konwenanse? A może noszenie zegarka na konkretnej ręce ma jakiś związek z płcią?
Jak nosi się zegarek damski, a jak zegarek męski?
Okazuje się, że zarówno zegarek damski, jak i zegarek męski nosi się na ręce niedominującej, czyli przeważnie lewej, ale też – że nie jest to sztywna zasada, której trzeba się kurczowo trzymać. Kobiety (ale także i panowie) nierzadko oprócz zegarka zakładają inne ozdoby i jeśli zegarek na lewym nadgarstku miałby zaburzyć harmonię stylizacji, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ubrać go na drugą rękę!
Warto natomiast wiedzieć, że to, na której ręce nosimy zegarek, może też wpływać zarówno na jego użytkowanie oraz trwałość, jak i na odbiór naszej osoby przez innych! Zostało to także w pewien sposób ukształtowane przez historię.
Na której ręce nosi się zegarek – aspekt historyczny
Gdy pod koniec XVIII wieku powstało kilka pierwszych modeli zegarków naręcznych, były to produkty przeznaczone dla kobiet, a przez mężczyzn uważane za niepotrzebne fanaberie – panowie także używali osobistych czasomierzy, ale kieszonkowych.
Dopiero podczas I wojny światowej mężczyźni uznali zegarek na rękę za praktyczny lub wręcz niezbędny przedmiot – i w końcu zapinany na ręce czasomierz powoli zaczął wypierać kieszonkowych poprzedników. Zegarek był przez mężczyzn noszony na ręce lewej i był to czysto praktyczny wybór – na częściej używanej prawej ręce zegarek byłby mniej wygodny i bardziej podatny na uszkodzenia.
Na której ręce nosi się zegarek – aspekt praktyczny
I tak dochodzimy do sedna sprawy – większość osób, czyli osoby praworęczne, noszą zegarek na lewej ręce. Leworęczna mniejszość też często podąża za tą ogólną zasadą, choć w ich przypadku noszenie zegarka na prawym nadgarstku jest wygodniejsze i bezpieczniejsze – i widok osoby noszącej zegarek na prawej ręce nie jest już rzadki.
Tym samym na pytanie, na której ręce nosi się zegarek, możemy udzielić konkretnej, jednej odpowiedzi – na tej, której używamy w mniejszym stopniu!
- Noszenie zegarka na niedominującej ręce jest wygodniejsze – pasek czy bransoleta nie przeszkadzają w wygodnym ułożeniu dłoni i nie uwierają.
- Zegarek noszony na „tej drugiej” ręce jest także mniej narażony na uszkodzenia – zarysowania tarczy, przecieranie paska, uderzenia. Lewą ręką (jeśli jesteśmy praworęczni) wykonujemy znacznie mniej czynności.
- Dodatkowo w przypadku zegarków mechanicznych koronka do nakręcania zegarka jest umieszczona po prawej stronie tarczy – po to, aby mając zegarek zapięty na lewym nadgarstku, łatwo sięgnąć do pokrętła prawą dłonią.
Na której ręce nosi się zegarek – aspekt savoir-vivre
Zasady savoir-vivre precyzują nieraz bardzo drobne aspekty zachowania człowieka – niestety w przypadku zegarka nie znajdziemy żadnej spisanej zasady dotyczącej jego noszenia. Za obowiązującą przyjmuje się wyłącznie jedną regułę. Otóż jeśli noszę zegarek drogi i ekskluzywny, to zakładam go na rękę niedominującą. Jest to zasada podyktowana dobrym wychowaniem i szacunkiem do innych.
Noszenie zegarka na ręce używanej do witania się, gestykulowania, wskazywania itp. może być uznane za przejaw chełpienia się, chwalenia się drogim gadżetem.
Zwyczajowo na prawej dłoni nosi się również obrączki – w takim wypadku zegarek na prawej ręce mógłby nieco przytłoczyć biżuteryjne „wyposażenie”.
Czy musimy trzymać się zasad noszenia zegarka? Nie!
Oczywiście żadna z tych wszystkich zasad nie jest oficjalną regułą, za której złamanie czeka społeczny ostracyzm. Wszystko zależy od naszych upodobań czy potrzeb. Nośmy zegarki tak, jak nam jest najwygodniej – w końcu najważniejsze jest dobre samopoczucie!
ZegarekFAQ:
1. Na której ręce nosić zegarek?
Przyjmuje się, że zegarek nosi się na ręce niedominującej, której używamy rzadziej. Stąd też większość społeczeństwa – osoby praworęczne – nosi zegarek na lewej ręce.
2. Dlaczego nosimy zegarek na ręce niedominującej?
Noszenie zegarka na ręce niedominującej jest wygodniejsze i bezpieczniejsze – ręki używamy rzadziej, więc ryzyko jego uszkodzenia się zmniejsza. Z kolei jeśli nosimy zegarek drogi i ekskluzywny na ręce dominującej, może to zostać źle odebrane – jako chwalenie się wartościowym przedmiotem.
3. Czy trzeba nosić zegarek na lewej ręce?
Nie, każdy może nosić zegarek na tej ręce, na której chce. Noszenie zegarka na prawej ręce jest szczególnie polecane osobom leworęcznym.