Lista producentów
Rotomat - co to jest?

Jeżeli interesują Cię zegarki mechaniczne z automatycznym naciągiem, zastanawiasz się nad zakupem zegarka lub posiadasz co najmniej jeden zegarek z mechanizmem wymagającym nakręcania sprężyny, zapewne nie jest Ci obce urządzenie o nazwie rotomat.

Jeżeli masz jeden zegarek, prawdopodobnie nosisz go regularnie i takie urządzenie jak rotomat jest Ci zbędne. Może się jednak okazać, że dla wygody zdejmujesz zegarek w domu, charakter Twojej pracy sprawia, że nie zawsze możesz nosić swój zegarek na nadgarstku lub po prostu czasami nie masz ochoty zakładać zegarka. Jednak charakter działania mechanizmu z naciągiem automatycznym wymaga od niego regularnego ruchu, aby prawidłowo wskazywać czas. Cechą zegarków automatycznych jest to, że działają w symbiozie z właścicielem. Wskazówki nienoszonych zegarków zatrzymają się po wyczerpaniu rezerwy chodu.

Sytuacja dodatkowo komplikuje się, jeżeli masz w swojej kolekcji więcej niż jeden zegarek. W końcu (zazwyczaj) nosimy tylko jeden zegarek na nadgarstku… Jedne zegarki bardziej nadają się na wydarzenie sportowe, inne zegarki do pracy, a jeszcze inne na uroczystą kolację. Jeśli więc Twoja kolekcja umożliwia Ci wybór zegarka na każdą okazję, a nie chcesz musieć za każdym razem nakręcać zegarka i ustawiać od nowa czas, urządzenie takie jak rotomat nie tylko stanie się przydatnym uzupełnieniem kolekcji. Rotomat w takim przypadku jest urządzeniem niemal niezbędnym.

Rotomaty służą temu, aby zegarki pozostawały w ruchu, nawet jeśli nie są przez nas noszone. Takie urządzenie obraca zegarek lub zegarki, w zależności od tego, czy jest to rotomat jednostanowiskowy czy rotomat wielostanowiskowy, o 360 stopni w ustalonych cyklach, imitując ruchy nadgarstka – tym samym nakręca mechanizm zegarka z naciągiem automatycznym. Urządzenie umożliwia nam założenie zegarka w dowolnym potrzebnym momencie bez konieczności ręcznego nakręcania sprężyny i wysiłku, aby prawidłowo ustawić czas.

Rotomat to urządzenie elektryczne (opcjonalnie zasilane bateryjnie). Po podłączeniu rotomatu do gniazdka należy upewnić się, że umieszczony w nim zegarek jest dobrze osadzony, zabezpieczony przed wypadnięciem, a urządzenie zostało prawidłowo zamknięte. Wybór konkretnego rotomatu jest uzależniony od tego, jakie urządzenie najbardziej pasuje do naszych potrzeb i mieści się w przeznaczonym na zakup budżecie. Jeżeli posiadamy jeden zegarek i nie planujemy zakupu kolejnego, rotomat jednostanowiskowy w zupełności spełni nasze oczekiwania. Na rynku można znaleźć jednak urządzenia umożliwiające umieszczenie w nich nawet kilkudziesięciu zegarków! Oprócz różnych programów i ustawień obrotów do wyboru, dodatkowych udogodnień, takich jak szufladki na pozostałe zegarki, inną biżuterię itp., rotomaty mogą być zbudowane z mniej lub bardziej luksusowych materiałów, dzięki czemu urządzenie może służyć również jako element wystroju wnętrza, prezentując posiadane przez nas zegarki w honorowym miejscu salonu.

Na koniec warto wspomnieć, że uzasadnienie posiadania rotomatu wzrasta wraz z ilością funkcji dostępnych w zegarku mechanicznym o naciągu automatycznym. Jeżeli zegarek wskazuje nie tylko godzinę, ale także posiada datownik, wskazanie fazy księżyca lub wieczny kalendarz, jest znacznym ułatwieniem, kiedy urządzenie zadba o stałą pracę mechanizmu, zdejmując z nas obowiązek ponownego nastawiania wszystkich ustawień od nowa po wyczerpaniu rezerwy chodu w odłożonym na półkę zegarku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl