•  Zegarki Sinn 

Zegarek automatyczny czy kwarcowy?

Zegarek automatyczny czy kwarcowy?

Zegarek Automatyczny czy kwarcowy, automat czy kwarc, zegarek mechaniczny czy kwarcowy, zegarek kwarcowy czy mechaniczny - to jedne z najpopularniejszych pytań w świecie zegarków. Decydując się na zakup zegarka warto poznać różnicę pomiędzy dwoma najpopularniejszymi mechanizmami, dzięki którym zegarki odmierzają czas – automatycznym i kwarcowym – i podjąć decyzję, który z nich bardziej odpowiada naszym potrzebom. Z tego względu wyszczególnienie ich wad i zalet będzie najlepszym sposobem porównania i tym samym pozwoli dokonać trafnego wyboru. Czy wiesz już o nich wszystko? Jeżeli nie, czytaj dalej.

Zegarek automatyczny - jaka jest ich historia?

Zegarkami o najdłuższej tradycji są zegarki mechaniczne. Pierwszy zegar mechaniczny powstał setki lat temu. Pierwszy zegarek z tego typu mechanizmem, czyli zegarek mechaniczny powstał w 1504 r. (chociaż warto wiedzieć, że pierwszy zegar mechaniczny dał światu Orient już w VIII w. n.e) i aż do XX wieku, oprócz prototypowych modeli, pojawiających się co jakiś czas, nie znalazł zastępcy. Zegarek mechaniczny nakręcany do lat 20. XX wieku był jedynym dostępnym typem zegarka męskiego

Dopiero w 1924 roku angielski zegarmistrz opatentował konstrukcję, dzięki której mechanizm w zegarku mechanicznym nie musiał być nakręcany manualnie – tak powstał pierwszy mechanizm automatyczny, a dokładnie mówiąc pierwszy zegarek mechaniczny z naciągiem automatycznym. Do tego dnia do działania czasomierzy niezbędne było regularne ich nakręcanie. 

 

NAJLEPSZE ZEGARKI AUTOMATYCZNE

 

Co to jest zegarek automatyczny?

Zegarek automatyczny, wykorzystując ruchy ręki obracające wahnik (którego rolą jest naciąg sprężyny napędowej, która z kolei wprawia w ruch wskazówki – pokrótce, bo mechanizm jest znacznie bardziej skomplikowany!) mógł od tego momentu działać samoczynnie, bez nakręcania. Zegarek automatyczny działa więc tylko w oparciu o prawa fizyki. 

Jak powstał zegarek kwarcowy?

Na tym tle historycznym zegarek kwarcowy jest najnowszym wynalazkiem, bo pierwszym powszechnie dostępnym zegarkiem tego typu był zegarek Seiko Astron z 1969 roku. Tak powstał pierwszy zegar kwarcowy. Mechanizm kwarcowy, w który jest wyposażony zegarek, zrewolucjonizował świat. Zegarek kwarcowy stał się niezwykle popularny, ale nie był w stanie wyprzeć swojego konkurenta. Zegarek nakręcany i jego rozwinięcie, automatyczny naciąg, na zawsze zabezpieczyły swoją pozycję wśród miłośników zegarków. Konkludując, zegarki automatyczne są bezpośrednimi spadkobiercami zegarków mechanicznych, tylko usprawniają ich działanie poprzez mechanizm automatycznego naciągu sprężyny, dzięki któremu mechanizm zegarka nie wymaga od użytkownika żadnej uwagi.

 

NAJLEPSZE ZEGARKI KWARCOWE

 

Zegarki kwarcowe potrzebują do działania baterii. Mechanizm zegarków kwarcowych wykorzystuje do działania drgania kryształu kwarcu. Tak więc mechanizmy kwarcowe są bezpośrednio związane z baterią. Zegarek kwarcowy nie będzie działał w nieskończoność i co jakiś czas, zazwyczaj po roku lub dwóch, niezbędna będzie wizyta u zegarmistrza w celu wymiany baterii. Podczas serwisu może również dojść do rozszczelnienia zegarka i w następstwie wzrostu jego podatności na uszkodzenie za pośrednictwem wody.

Zegarek automatyczny czy kwarcowy? Czym różnią się mechanizmy, funkcjonalność i wygląd?

Aby zbliżyć się do odpowiedzi na pytanie, jak zegarek wybrać – automatyczny czy kwarcowy przyjrzyjmy się szczegółowo jednym i drugim, aby poznać zalety i wady obu. 

Zegarek kwarcowy - wady i zalety

Zegarki kwarcowe jednak nie bez powodu są aż tak popularne. Mechanizm kwarcowy jest znacznie tańszy w produkcji niż automatyczny. Cena takiego zegarka może być nawet kilkanaście razy niższa niż ceny zegarków z mechanizmem automatycznym od renomowanej marki. Dzięki temu zegarki kwarcowe są powszechnie dostępne, dlatego też łatwiej znaleźć zegarek kwarcowy, który spełni nasze oczekiwania.

Jeżeli chodzi o wybór stylu czy wyglądu, który nam się podoba. Różnorodny wygląd tarczy, datownik czy dopasowany do potrzeb pasek do zegarka to standard. Oprócz tego, że zegarek z mechanizmem kwarcowym jest tańszy i może być obiektem zainteresowania osób mniej zamożnych, właściwie każdego, przede wszystkim mechanizm kwarcowy jest bardzo dobry w tym, co robi – doskonale nadaje się do odmierzania czasu, bo jest niezwykle dokładny. 

Zegarek mechaniczny wyposażony w mechanizm automatyczny jest mniej dokładny niż modele z mechanizmem kwarcowym. Mechanizm automatyczny może posiadać odchylenia w pomiarze czasu sięgające kilku lub kilkunastu sekund na dobę. Nie jest to oczywiście znaczna wartość, ale warto wspomnieć o tym, że zegarek kwarcowy potrafi być w swojej pracy jeszcze dokładniejszy. Zdecydowanie należy pamiętać jednak o tym, że niestety niska cena nie zawsze jest decydującą zaletą. Zegarek kwarcowy, który działa na bazie niskiej jakości mechanizmu może ulec awarii i nie nadawać się już do niczego. 

Zegarek automatyczny - wady i zalety

Tymczasem w zegarkach wyposażonych w mechanizm automatyczny jakość wykonania podzespołów przeważnie jest zdecydowanie wyższa (szczególnie tych z certyfikatem Swiss Made), a co za tym idzie, zegarek automatyczny serwisowany tylko raz na kilka lat może służyć swojemu właścicielowi nawet przez dziesięciolecia, co oznacza, że niekiedy może być przekazywany z pokolenia na pokolenie! 

Warto mieć to na względzie, pamiętając o tym, że zegarki wyposażone w mechanizm automatyczny to nie tylko przedmiot codziennego użytku, ale inwestycja na lata. Zegarki automatyczne wymagają jednak od swojego właściciela więcej uwagi niż ich konkurencja oparta o mechanizm kwarcowy. Aby zegarek działał, musi być napędzany przez ruchy nadgarstka (za sprawą gromadzenia energii kinetycznej, którą zamienia na ruch wskazówek). W przypadku, gdy zegarek nie będzie noszony, przestanie działać – rezerwa chodu, czyli czas, przez który zegarek będzie pracował odłożony na stolik wynosi przeważnie około 40 godzin. Po tym czasie niezbędne będzie jego nakręcenie. 

Dla osób posiadających więcej niż jeden czasomierz z pomocą przychodzi urządzenie - rotomat, które imituje ruch ręki poprzez cykliczne obroty wokół własnej osi. W zegarkach wykorzystujących automatyczny naciąg mechanizmu występuje jeszcze jedna właściwość – bez tej cechy “automat” nie byłby “automatem”. Chodzi mianowicie o sposób ruchu wskazówki sekundowej. Charakterystyczne dla mechanizmu kwarcowego jest skokowe odmierzanie sekund, natomiast dla mechanizmu automatycznego – płynny, jednostajny ruch.

Czy jest jednak coś, co szczególnie może przekonać do zakupu zegarka automatycznego? Tak. Przede wszystkim jest to prestiż. Zegarek automatyczny wykonany z najwyższej jakości materiałów oprócz tego, że może doskonale wpisać się w wymagany rodzaj stylizacji, podkreśla nasz status. Zegarek mechaniczny automatyczny daje do zrozumienia, że cenimy piękne przedmioty o finezyjnym sposobie działania. Jednocześnie nawiązujemy do trwającej setki lat tradycji zegarmistrzostwa. Dodatkowo zegarki automatyczne z przezroczystym deklem umożliwiają podziwianie pracy mechanizmu, którego wygląd naprawdę potrafi zachwycić. Dla niektórych zegarek to jedyny rodzaj biżuterii, na jaką może pozwolić sobie mężczyzna, więc tym bardziej wzrasta jego znaczenie. Jest jeszcze jedna rzecz w zegarku automatycznym, której nie ma żaden kwarcowy. Mówi się, że taki zegarek ma “duszę”. Oznacza to, że w jakiś sposób żyje i jest powiązany ze swoim właścicielem, bo nie może działać, gdy nie jest noszony. Tworzy to swego rodzaju symbiozę. W tym kontekście zegarek automatyczny przestaje być tylko martwym przedmiotem, który swoją pracę zakończy po tym, jak wyczerpie mu się bateria.

Automatyczny czy kwarcowy - jaki zegarek wybrać?

Odpowiedzmy sobie na pytanie, zegarek mechaniczny jak nakręcać? Jak nakręcić zegarek automatyczny? Jak nakręcać zegarek? Zegarek mechaniczny nakręcanie. Odpowiedź jest prosta - poprzez obracanie koronki zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ważna uwaga - nie ma konieczności nakręcania zegarka automatycznego. 

Jest to jednak możliwe, gdy nosimy zegarek tylko kilka godzin dziennie. Wtedy, oprócz nakręcania zegarka poprzez ruchy ręki, możemy zwiększyć rezerwę chodu zegarka za pomocą obracania koronki. Rezerwa chodu zegarka automatycznego to czas, w którym zegarek będzie jeszcze działał odłożony na półkę i zazwyczaj wynosi około 40 godzin. Automat do nakręcania zegarków, czyli tak zwany rotomat, może wprawiać w ruch nie noszone przez nas zegarki, dzięki czemu nie będzie konieczne ich ponowne nastawianie. Czy zegarek kwarcowy trzeba nakręcać - nie, jest to po prostu niemożliwe.

Styl zegarka kwarcowego i automatycznego

Czy już wiesz, zastosowanie jakiego rodzaju mechanizmu bardziej pasuje do Ciebie? Nasz sklep posiada w swojej ofercie wiele zegarków automatycznych. Z pewnością znajdziesz u nas dobry automatyczny zegarek damski i męski. Część z nich jest wyposażona w podzespoły wielkich producentów mechanizmów, czyli de facto jest to zegarek seiko mechaniczny, ale stworzony pod inną marką, która zadbała o stworzenie dla niego wyjątkowego designu swojego pomysłu. Czy potrafisz już odnaleźć się w meandrach nazw związanych z zegarkami i znasz się na ich funkcjonowaniu? Jeśli uważasz, że nadszedł już dzień zakupu Twojego pierwszego zegarka automatycznego, równie dobrze szukaj go w naszym sklepie!

  •  Zegarki Hanhart 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl