Technologia DIAPAL

DIAPAL

Dzięki technologii DIAPAL szwajcarska dźwignia wychwytu zupełnie nie potrzebuje oleju.

 

DIAPAL

Niepotrzebująca smaru kotwica wychwytu

Celem dla technologii usuwania wilgoci Ar jest zapobieganie starzeniu oleju. Pomysł stojący za technologią DIAPAL idzie o krok dalej. W tym przypadku selekcjonujemy specjalne pary materiałów, które pracują ze sobą bez smaru (!), nie powodując tarcia i zapewniając długoterminową dokładność mechanizmu, w szczególności zaś szwajcarskiej kotwicy wychwytu.

Lepsza jakość nawilżenia

Aby zapobiegać procesom starzenia oleju w zegarku, mechanizm jest utrzymywany w suchym środowisku wypełnionym ochronnym gazem używającym technologii usuwania wilgoci Ar. Technicy, inżynierowie i fizycy w SINN skupiają się obecnie na nawet skuteczniejszym rozwiązaniu tego problemu. Ich myśl jest następująca: jeżeli olej nie jest używany, nie nastąpią żadne problemy ze starzeniem się oleju. Podejście oparte na tym pomyśle koncentruje się na szwajcarskiej kotwicy wychwytu. Przyczyną jest specjalna rola, jaką ta część mechanizmu odgrywa w powiązaniu ze starzeniem się oleju. Z doświadczenia wynika, że kotwica wychwytu jest najbardziej wrażliwym komponentem mechanizmu w kontekście dokładności, czyli jakość nawilżenia tego miejsca ma największy wpływ na dokładność całego mechanizmu.


Porównanie szwajcarskich kotwic wychwytu: bez oleju działają nie dłużej niż przez trzy miesiące. Użycie standardowego oleju powoduje znaczny spadek amplitudy po trzech do pięciu lat. W tym samym okresie wychwyt z technologią DIAPAL pracował bezbłędnie.

Na początku był diament; dzisiaj triumfy święci nanotechnologia

SINN rozpoczął swoje badania nad technologią DIAPAL w 1995 roku z pomysłem użycia diamentowych palet, aby zastąpić te rubinowe. W konwencjonalnym wychwycie olej jest wymagany wyłącznie do zredukowania tarcia pomiędzy rubinem (kamieniem paletowym) a stalą (kołem wychwytu). W szwajcarskiej kotwicy wychwytu polerowana powierzchnia diamentu lepiej znosi tarcie niż rubin, który był tradycyjnie używany do tego celu, sprawiając, że użycie smaru nie jest dłużej potrzebne do długotrwałej dokładności i funkcjonowania. Jednakże to połączenie nadal nie było w stanie osiągnąć akceptowalnej amplitudy oscylacji bez smaru. W związku z tym w 1995 roku SINN rozpoczął testowanie wielu innych kombinacji materiałów do wykorzystania w swoich technologiach i wdrożył pierwsze patenty w 2000 roku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl