•  Zegarki Sinn 

Rotomat - co to jest?

Rotomat - co to jest?

Wiele osób ma więcej niż jeden zegarek. Zdarzają się również sytuacje, w których trzeba ściągnąć z nadgarstka czasomierz na dłuższy czas, niż uwzględnia to jego rezerwa chodu. W takim przypadku urządzenie z automatycznym naciągiem może zostać rozregulowane. Jak tego uniknąć? Przydatny będzie do tego rotomat. Co to jest i kto powinien w niego zainwestować?

Zegarek automatyczny i rezerwa chodu — dlaczego trzeba zwrócić na to uwagę?

Zanim przejdzie się do wytłumaczenia, czym jest rotomat, warto poznać sposób nakręcania zegarków automatycznych. Od wariantów z manualnym naciągiem odróżnia je to, że nie wymagają one regularnego nakręcania. Istotny ich element to rotor nazywany również wahnikiem. Podczas użytkowania czasomierza, a dokładniej wtedy, gdy porusza się nadgarstkiem, na którym jest założony zegarek lub po prostu chodzi — opisywana część pozostaje w nieustannym ruchu, nakręcając tym samym główną sprężynę.

Automatyczny mechanizm zegarka ma przewagę nad wariantem z manualnym naciągiem, ponieważ dzięki niemu posiadacz czasomierza nie musi pamiętać o jego regularnym nakręcaniu. Tego rodzaju urządzenia zachwycają również płynnym, jednostajnym ruchem wskazówek. Co, jeśli jednak zegarek automatyczny przez dłuższy czas pozostanie w bezruchu? W końcu czasomierz zdejmuje się na noc, a w niektórych przypadkach może być on nieużywany nawet dłużej. Ważny w tym przypadku jest wskaźnik rezerwy chodu.

Wskaźnik ten pokazuje, w jakim stopniu jest naciągnięta sprężyna w zegarku, a co za tym idzie, ile godzin pozostało do jej rozwinięcia i zatrzymania mechanizmu. Czasomierze z automatycznym naciągiem zazwyczaj mogą pozostać w bezruchu przez kilkadziesiąt godzin, jednak jeżeli ktoś ma kilka tego rodzaju urządzeń i nosi je w zależności od okazji, nawet to może okazać się niewystarczające. W takim wypadku warto zainwestować w rotomat do zegarka, dzięki któremu właściciel czasomierza z mechanizmem automatycznym będzie mógł zapomnieć o opisywanym problemie. Sprawdź rotomaty na Zatoka Zegarków.

Rotomat — urządzenie do nakręcania zegarków automatycznych

Rotomat to sprzęt, który umożliwia nakręcanie zegarków z mechanizmem automatycznym. Umieszczone w nim czasomierze pozostają w stałym ruchu, dlatego nie trzeba martwić się o to, że przestaną one wskazywać prawidłową godzinę. Rotomat obraca zegarek umieszczony wewnątrz urządzenia o 360°, imitując naturalne ruchy nadgarstka. Sprawia to, że niezależnie od tego, kiedy i po jakim czasie będziecie chcieli założyć wybrany czasomierz, będzie on gotowy do użytku bez konieczności jego nastawiania.

Dostępne są zarówno rotomaty, do których można włożyć jeden zegarek, jak i urządzenia większe, mieszczące większą liczbę czasomierzy. Warto też zaznaczyć, że tego rodzaju sprzęt nierzadko wyposażony jest w dodatkowe szuflady, w których można schować np. biżuterię lub inne drobne rzeczy.

Rotomaty do zegarków mogą odgrywać rolę nie tylko funkcjonalnego sprzętu, lecz także elementu dekoracyjnego. Wykonane z luksusowych materiałów z dbałością o szczegóły doskonale będą współgrać z innymi wyszukanymi elementami wyposażenia wnętrz, w których mają się one znaleźć.

Kiedy warto zainwestować w rotomat?

Rotomat to dobry wybór dla każdego, kto posiada przynajmniej jeden zegarek automatyczny. Sprzęt ten może być potrzebny w sytuacjach, gdy dana osoba nie nosi swojego czasomierza codziennie, a np. zakłada go wyłącznie na specjalne okazje. Rotomat do zegarków nierzadko jest niezbędny, jeśli ktoś ma większą liczbę czasomierzy, które również zakłada w zależności od tego, gdzie się udaje lub jaką stylizację ma przygotowaną na dany dzień.

Nad zakupem odpowiedniego sprzętu do przechowywania czasomierzy powinny zastanowić się również osoby posiadające zegarek wyposażony w dodatkowe wskaźniki. Niektóre mają datownik oraz kalendarze, a inne umożliwiają nawet wskazanie faz księżyca. O ile samodzielne ustawienie zegarka wskazującego wyłącznie godzinę nie wydaje się czasochłonne, o tyle ręczne nakręcanie bardziej zaawansowanego modelu prawdopodobnie będzie nieco bardziej skomplikowane.

Bez względu na to, czy posiadacie jeden zegarek mechaniczny z automatycznym naciągiem, czy jesteście właścicielami kilku tego rodzaju modeli, możecie postawić na odpowiedni rotomat.

Na co zwrócić uwagę, wybierając rotomat?

Wybór rotomatów, podobnie jak w przypadku zegarków nie zawsze jest prosty. Zanim zdecydujecie się na inwestycję w dany sprzęt, warto przemyśleć kilka kwestii, w tym to, czy:

  • potrzebny jest Wam tylko rotomat jednostanowiskowy, czy może urządzenie pozwalające na przechowywanie w nim większej liczby czasomierzy z automatycznym naciągiem sprężyny,
  • wybrany rotomat do zegarków został stworzony z trwałych materiałów z dbałością o szczegóły,
  • sprzęt pracuje cicho, dzięki czemu nie będzie przeszkadzać podczas wykonywania codziennych czynności czy też snu,
  • urządzenie, w które chcecie zainwestować, wygląda estetycznie i pasuje do wybranego wnętrza.

Szukając odpowiedniego rotomatu, warto zapoznać się z naszą ofertą. Dostępny w asortymencie sprzęt pozwoli odpowiednio zadbać o posiadane zegarki automatyczne i zwiększy komfort ich użytkowników. Jeśli macie wątpliwości dotyczące działania urządzenia, zapraszamy do kontaktu. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Was pytania.

FAQ:

1. Kiedy jest przydatny rotomat do zegarków?

Rotomat to urządzenie polecane przede wszystkim osobom, które mają kilka zegarków lub nie noszą czasomierza codziennie. Dzięki wykorzystaniu tego sprzętu dany zegarek przez cały czas będzie wskazywać prawidłową godzinę.

2. Ile zegarków można zmieścić w rotomacie?

To, jak wiele czasomierzy zmieści się w rotomacie, zależy od wybranego modelu tego sprzętu. Obecnie na rynku dostępne są warianty, do których można włożyć nawet kilkadziesiąt zegarków.

3. Czy posiadając jeden zegarek, warto zainwestować w rotomat?

Rotomat do zegarka nie jest urządzeniem przydatnym wyłącznie posiadaczom kilku czasomierzy. Jeśli nie nosicie swoich zegarków codziennie, sprzęt ten na pewno będzie dla Was przydatny.

  •  Zegarki Hanhart 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl