Wyobraźcie sobie, że właśnie znaleźliście swój zegarek marzeń. Odpowiada wszystkim Waszym potrzebom pod względem funkcji, a do tego świetnie wygląda. Na pewno chcecie więc przedłużyć jego żywotność. Jak to zrobić? Niezależnie od tego, czy macie zamiar zadbać o swoje ulubione czasomierze, czy wszystkie przedmioty w kolekcji, mamy dla Was kilka praktycznych wskazówek. Sprawdźcie, jak poprawnie dbać o zegarki.
Dbanie o mechanizm zegarka – słowo wstępu
Nie trzeba być znawcą tematu, aby wiedzieć, że zegarki mechaniczne, kwarcowe i automatyczne, mają bardzo skomplikowaną budowę. Chociaż nowoczesne materiały są znacznie bardziej odporne na zużycie niż dawniej, każdy model składa się z wielu drobnych elementów. Poszczególne komponenty ściśle ze sobą współgrają i nie są całkowicie odporne na wszystkie niekorzystne czynniki. Nawet drogie zegarki Sinn mogą ulec awariom, jeżeli nie poddacie ich odpowiedniej pielęgnacji.
Wszystkie zabiegi, o których mówimy w tym artykule, można podzielić na trzy obszary dbania o zegarek:
- estetyczny, czyli czynności związane z wyglądem zewnętrznym czasomierza,
- mechaniczny związany ze sposobem działania sprzętu,
- serwisowy – regularne przeglądy techniczne.
Nasz krótki poradnik świetnie nadaje się jako wstęp do świata zegarków dla osób początkujących, jak i tych z Was, którzy posiadają już spore kolekcje, ale chcą odświeżyć wiedzę na temat konserwacji swoich ulubionych urządzeń.
Zwróć uwagę, jak nosisz zegarek mechaniczny lub inny
Dbanie o czasomierz w dużej mierze jest równoznaczne z założeniem zegarka i... poprawnym jego noszeniem. Oczywiście to zegarki męskie na bransolecie czy pasku funkcjonują dla Ciebie, a nie Ty dla nich, zdarza się jednak, że użytkownicy zegarków zapominają o podstawowych kwestiach. Wystarczy kilka trików, aby noszone na co dzień zegarki lotnicze (bardzo popularny u nas typ) na długo zachowały swoją doskonałą kondycję.
- Zegarek noś na niedominującej ręce. Nie będzie ograniczał Twoich ruchów, a ryzyko zadrapania będzie o wiele niższe.
- Jeśli dużo gestykulujesz albo masz wymagającą pracę, zegarki męskie sportowe warto nosić tarczą do siebie. Pracownicy biurowi powinni nosić czasomierze w klasyczny sposób, aby nie uszkodzić ich przez położenie dłoni na biurku.
- Zegarki męskie na pasku nie powinny być zapięte zbyt mocno ani zbyt luźno. Czasomierz, który swobodnie przesuwa się po przedramieniu, może się całkowicie zsunąć, a w zbyt ciasno zapięty pasek wsiąka pot oraz stwarza to ryzyko wyłamania teleskopów.
- Stosuj zegarek zgodnie z jego przeznaczeniem. Zegarki męskie eleganckie nie sprawdzą się na rower, a sportowe – to raczej nie zegarki do garnituru.
Czyszczenie zegarków
Po noszeniu zegarki wymagają odpowiedniego czyszczenia. Wystarczy, że zrobicie to co jakiś czas, a usuniecie brud, przedłużając żywotność modelu, a przede wszystkim poprawiając jego wygląd. Sposób czyszczenia zależy od rodzaju czasomierza oraz materiałów wykorzystanych przy produkcji, zawsze warto jednak zastosować suchą ściereczkę albo miękką szczoteczkę do zębów. Aby zapobiec korozji, należy regularnie czyścić kopertę. Wytrzyj ją z zewnątrz i sprawdź, czy w ząbkach koronki lub przy teleskopach nie pojawia się osad. Zegarki divery albo inne modele odporne na zachlapanie możecie przetrzeć wilgotną szmatką, unikajcie jednak jakichkolwiek detergentów.
Pod żadnym pozorem nie otwierajcie samodzielnie koperty – wystarczy przetarcie zegarka z zewnątrz. Otwarcie zegarka może skutkować dostaniem się drobin kurzu do mechanizmu.
Skórzane paski wymagają konserwacji specjalistycznymi środkami. Zadbaj, aby preparat nie dostał się na metalowe elementy czasomierza.
Uszkodzenia mechaniczne – co robić?
Niezależnie od tego, czy nosisz zegarki męskie klasyczne, czy eleganckie zegarki luksusowe, każdy model może przez przypadek wylądować na podłodze. Wystarczy odrobina stresu o poranku, aby uszkodzić czasomierz. Co wtedy robić? Przede wszystkim nie panikuj – sprawdź, jak wygląda tarcza oraz oceń poprawność działania mechanizmu. Jeśli zależy Ci, aby zegarek służył Ci możliwie długo, profilaktycznie skonsultuj się ze specjalistą, bo urządzenia mechaniczne nie lubią uderzeń.
Skorzystaj z pomocy zegarmistrza – osoba doświadczona, wyposażona w odpowiednie narzędzia sprawdzi, czy podczas upadku nie powstały inne zniszczenia, których nie zauważyliście gołym okiem. Przykładowo wszystko może wyglądać w porządku, ale o uszkodzeniu wodoszczelności dowiecie się dopiero, gdy zastosujecie zegarki do nurkowania zgodnie z ich przeznaczeniem. W przypadku zalania naprawa mechanizmu będzie bardzo trudna i kosztowna – o wiele bardziej skomplikowana niż szybki serwis od razu po upadku.
Zbite szkiełko w zegarku
Zdarza się, że upadek skutkuje zbiciem szkiełka. Problem nie jest jednak zbyt duży, jeżeli mowa o szkiełku akrylowym lub zwykłym. Szkło szafirowe, chociaż o wiele twardsze i odporne na zarysowania, jest dość kruche, dlatego w niefortunnych uderzeniach rozbija się na mnóstwo drobnych kawałeczków. Sytuacja jest niebezpieczna, jeśli chodzi o zwykłe modele i czasomierze ze szklanym deklem – tutaj na stłuczenie narażone są dwie części.
Po takim upadku jak najszybciej zatrzymaj zegarek. Wyciągnij koronkę jak do ustawienia godziny. Nawet drobne cząsteczki szkła szafirowego mogą uszkodzić mechanizm, dlatego potrzebna będzie naprawa u zegarmistrza. Na zniszczenia najbardziej narażone są zegarki z widocznym mechanizmem – „okienko” w tarczy („open heart”) powoduje przedostanie się większych kawałków szkła do mechanizmu, co może być nieodwracalne w skutkach. Pamiętaj o zatrzymaniu czasomierza, jeśli masz słabość do takich urządzeń - wtedy ograniczysz skalę zniszczeń.
Serwis w przypadku zegarków kwarcowych, mechanicznych / automatycznych
Lepiej zapobiegać niż leczyć – każdy o tym wie. Jeżeli serwisujesz samochód, serwisuj też zegarek. Regularne wizyty u zegarmistrza pozwalają zapobiec wielu problemom. Kiedy to robić? To zależy od użytkowania czasomierzy oraz ich rodzaju.
- Zegarek mechaniczny poddawaj serwisowi co 3-4 lata, aby uzupełnić smar w mechanizmie.
- Zegarki kwarcowe wymagają kontroli raz na 2 lata – specjalista wymieni baterię, zanim się jeszcze wyczerpie.
- Automatyczne zegarki zanieś do zegarmistrza co 3-5 lat.
Wodoszczelność zegarka z czasem może ulec osłabieniu, a kontrola specjalisty z pewnością posłuży jako przedłużenie żywotności mechanizmu. W trakcie gruntownego przeglądu zegarmistrz m.in. czyści mechanizm, oliwi go i kalibruje, a także poszukuje innych potencjalnych błędów w działaniu, dlatego z pewnością warto przystąpić do takiego serwisu.
Zatoka zegarków – modele, które będą Ci służyć przez wiele lat
Jeżeli poszukujecie czasomierzy na wiele lat, koniecznie sprawdźcie, co mamy w ofercie. Katalog Zatoki zegarków obejmuje piękne zegarki o stylistyce vintage oraz nowoczesne modele, a ponadto zegarki chronografy, lotnicze i nie tylko. Prawidłowe użytkowanie gwarantuje Wam ich długotrwałe działanie.
Chcecie wymienić zniszczony skórzany pasek na nowy? A może macie ochotę na bransoletę czy nieco bardziej sportowe tworzywo sztuczne? U nas znajdziecie mnóstwo opcji do wyboru – przekonajcie się!
FAQ
- O czym trzeba pamiętać przy codziennym noszeniu zegarków?
Czasomierz nie powinien ograniczać Twoich ruchów, dlatego załóż go na niedominującą rękę. Zwróć uwagę, czy bransoleta lub pasek jest zapięty nie za luźno i nie za ciasno. Jeśli w pracy dużo się poruszasz, warto przesunąć tarczę na wewnętrzną stronę nadgarstka. - Jak czyścić zegarek mechaniczny?
Do czyszczenia najlepiej jest zastosować suche ściereczki lub miękkie szczoteczki do zębów. Wodoodporny zegarek możesz przetrzeć wilgotną szmatką bez detergentów, a następnie dokładnie osuszyć. Zrób to wyłącznie z zewnątrz i nie otwieraj samodzielnie koperty. - Kiedy dokonywać okresowych przeglądów zegarków?
Aby prawidłowo dbać o zegarek mechaniczny lub automatyczny, zanieś go do zegarmistrza na gruntowny przegląd po upływie ok. 3 do 5 lat. Zegarki kwarcowe warto oddać w ręce specjalisty co 2 lata na wymianę baterii.