•  Zegarki Sinn 

Jak inwestować w zegarki? – poradnik

Jak inwestować w zegarki? – poradnik

Nie jest ważne, w co inwestujesz – kruszce, samochody czy nieruchomości. Jeśli chcesz uzyskać satysfakcjonujący wynik, musisz poświęcić sporo czasu na zgłębianie wiedzy co do obiektu inwestycji. Rynek zegarków inwestycyjnych nie jest tutaj wyjątkiem. Gdy jednak przeczytasz nasz poradnik, będziesz o krok bliżej do osiągnięcia sukcesu, zatem zapraszamy do lektury!

W jakie luksusowe zegarki inwestować? Najważniejsze wskazówki

Inwestowanie w zegarki może być doskonałym sposobem na ulokowanie środków. Nie wystarczy jednak odpowiedniej wielkości kapitał i szczere chęci. Przede wszystkim jest to ten rodzaj inwestycji alternatywnych, który nie obiecuje złotych gór w krótkim czasie. Przy odpowiedniej dozie samozaparcia, pasji, wiedzy, cierpliwości i oczywiście szczęścia może to być jednak świetny pomysł ze sporymi perspektywami na zysk.

Oczywiście zwrot inwestycji w czasomierz będzie wymagał, nomen omen, czasu. Dużej ilości czasu – co najmniej lat lub nawet dziesięcioleci. Często zegarki są nawet przekazywane z pokolenia na pokolenie jako dobro rodzinne. Na rynku zegarków luksusowych nie ma zwykle dużych wahań, a wartość zegarka powoli, ale konsekwentnie rośnie. Poniżej przedstawiamy podstawowe zagadnienia związane z tą gałęzią inwestycji.

  • Duża wiedza dotycząca zegarków i zegarmistrzostwa to niemal gwarancja sukcesu. Inwestowanie w zegarki oczywiście wymaga zwykle sporego kapitału liczonego w wielu tysiącach złotych, ale nie zdadzą się one na nic, jeśli zostaną źle ulokowane. Nie sposób wiedzieć w tej dziedzinie wszystkiego – jest to temat zbyt szeroki. Z tego powodu warto zainteresować się ulubionym okresem, technologią lub marką i na tym polu się edukować. Wiedza pozwoli Ci także posiąść podstawową umiejętność przy inwestowaniu w zegarki – odróżnianie oryginału od podróbki.
  • Nie można także spocząć na laurach, branża zmienia się bowiem dynamicznie. Co chwila pojawiają się nowe premiery i limitowane edycje. Bycie na bieżąco zwiększa zatem szansę na złapanie unikatowej i tym samym zyskownej okazji.
  • By „nie wypaść z obiegu”, warto regularnie przeglądać oferty najbardziej znanych producentów, zarówno na ich stronach internetowych, portalach aukcyjnych, jak i w mediach społecznościowych. Inne opcje to branżowe czasopisma, newslettery, grupy dyskusyjne, targi i inne wydarzenia. Na pewno sporą satysfakcję może też sprawiać budowanie sieci znajomości i kontaktów, które pozwolą na jeszcze lepsze zapoznanie się z branżą.
  • Z powyższych wskazówek wynika kolejna – inwestowanie w zegarki powinno być pasją, a nie tylko sposobem na zarobek. W innym wypadku może być trudno o zapał do poszerzania wiedzy i śledzenia nowinek, które jak już wspomniano są kluczowe. Krótko mówiąc, chodzi tu więc także o hobby, zabawę, poznawanie nowych ludzi i partycypowanie w społeczności miłośników zegarków, a to jest dla wielu osób równie ważne co pieniądze.
  • Musisz liczyć się z tym, że najbardziej pożądane modele unikatowych zegarków mogą być dla Ciebie niedostępne ze względu na fakt, że stali klienci mają pierwszeństwo w przypadku najbardziej pożądanych i limitowanych serii. Często pozostaje zapisanie się na listę oczekujących i liczenie na łut szczęścia.

Inwestowanie w zegarki – na co zwrócić uwagę?

Mamy już za sobą podstawowe porady dotyczące inwestowania w zegarki. Można teraz zwrócić uwagę na cechy, które stawiają dany zegarek w roli dobrego kandydata do inwestycji.

Marka

Marki zegarków zwracają uwagę, pobudzają wyobraźnię i nie będzie żadnym zaskoczeniem – mogą znacznie podnieść ich wartość inwestycyjną. Wiele osób kojarzy marki takie jak Rolex, Patek Philippe czy Vacheron Constantin. Są one bowiem, podobnie jak zabytkowe samochody, synonimami luksusu i nie tracą niemal nigdy na wartości. Kwestia konkretnych marek zostanie omówiona w dalszej części poradnika.

Unikatowość

Wraz z marką jest to jeden z podstawowych czynników wpływających na to, że niektóre zegarki osiągają zawrotne kwoty liczone w wielu milionach. Jeśli danego modelu wykonano tylko kilkaset lub maksymalnie kilka tysięcy sztuk, to wartość zegarków będzie rosnąć dość szybko, aby być może za kilka lat osiągnąć naprawdę imponującą kwotę. Taki zegarek inwestycyjny nie jest jednak łatwy do zdobycia, zwykle wyprzedaje się on niemal „na pniu” w kilka-kilkadziesiąt minut. Właśnie dlatego najlepiej śledzić ogłaszane z wyprzedzeniem przez producentów specjalne akcje.

Pamiętaj też, że specjalna seria nie musi oznaczać edycji limitowanej. Ta pierwsza może być wydana na specjalną okazję w limitowanej ilości na premierę, by później trafić do regularnej sprzedaży. Edycja limitowana z definicji nie pojawia się ponownie w oficjalnej dystrybucji. Pewną opcję może stanowić jednak rynek wtórny, w tym na przykład targi staroci. Znalezienie w ten sposób limitowanego zegarka można jednak traktować jak wygraną losu na loterii, a nie strategię inwestycyjną.

Historia

Wartościowy zegarek nie musi należeć do rzadkiej serii albo być znanej marki. Jeśli będzie za nim stała ciekawa historia, to jego wartość znacznie wzrośnie. Ideałem byłby zegarek należący kiedyś do znanej osoby, z grawerowaną dedykacją, widoczny na historycznych zdjęciach, a do tego potwierdzony certyfikatem autentyczności. Może to być też egzemplarz z nietypowym numerem seryjnym, na przykład tworzącym jakąś ważną datę. Podobnie rzecz się ma w przypadku pierwszego egzemplarza danej serii.

Oczywiście znalezienie takiego zegarka na aukcjach wymaga interesowania się danym okresem historycznym i osobą poprzedniego właściciela. Niestety takie kolekcjonerskie zegarki inwestycyjne cieszą się ogromnym zainteresowaniem, toteż nie tylko ich odnalezienie, ale i zakup będzie sporym wyzwaniem.

Stan i wykonanie

Wiele z najdroższych zegarków zachwyca nie tylko kunsztem wykonania, ale i zastosowanymi najdroższymi dostępnymi materiałami. Nic w tym dziwnego, w końcu płacimy za najwyższy możliwy standard. Nietypowe i unikatowe technologie także będą w cenie, podobnie jak zegarki, które wyprzedzały swoje czasy pod względem zaawansowania konstrukcji.

Inwestowanie w zegarki musi wiązać się z dbałością o ich stan zachowania. Cóż nam bowiem po najwyższej klasy wykonaniu i materiałach, gdy na zegarku będą przetarcia albo rysy? W związku z tym utrzymanie zegarka w perfekcyjnym stanie będzie wymagało przechowywania go w pomieszczeniu o możliwie stałej, umiarkowanej temperaturze i wilgotności. Zegarek inwestycyjny nie powinien w zasadzie nigdy być nakładany na rękę (niestety!). Musi mieć oryginalne pudełko i dokumenty poświadczające oryginalność. Powinien regularnie trafiać do zegarmistrza na przeglądy.

Zegarek jako inwestycja – jakie marki wiodą prym?

Zegarki vintage, jak i nowoczesne unikatowe modele opierają część swojej wartości na rozpoznawalnej i uznanej marce. W jakie zegarki inwestować biorąc pod uwagę to kryterium? Patek Philippe, Vacheron Constantin, Audemars Piguet i znany chyba każdemu Rolex to luksusowe marki, których oferta wypełniona jest świetnymi zegarkami inwestycyjnymi. Inne warte rozważenia marki to Seiko, Omega, Sinn czy Hanhart. Nie można także lekceważyć niewielkich, niezależnych producentów, którzy wypuszczają niewielkie partie wysokich jakościowo i wyróżniających się stylistyką czasomierzy. Kto wie, czy zegarek takiego producenta nie będzie kiedyś prawdziwym białym krukiem?

Czy istnieje konkretny model, w który warto inwestować?

Jeśli chodzi Ci po głowie zegarek jako inwestycja, to zapewne zastanawiasz się, jaki model ostatecznie wybrać. Tak naprawdę trudno wskazać jeden określony model do inwestycji, wiele zależy od zasobności portfela, preferencji, chęci zgłębiania wiedzy i determinacji, by „polować” na najciekawsze egzemplarze. Warto wziąć pod uwagę powyższe wskazówki, a w razie braku pomysłów postawić na sprawdzone modele Rolex lub spróbować zakupić zegarek z limitowanych edycji innych marek. Trzeba się przygotować na to, że proces zdobywania tego jedynego zegarka do inwestycji może zająć naprawdę wiele czasu, jednak na pewno warto!

Zegarki z jakich krajów są dobrą inwestycją?

Niektóre kraje posiadają długą i bogatą tradycję projektowania zegarków. Można zatem wziąć pod uwagę kraj produkcji jako kryterium wyboru zegarka do inwestycji. Dodatkowo ciekawym zajęciem jest wyszukiwanie niuansów, jakimi różnią się szkoły tworzenia zegarków z różnych krajów.

Zegarki szwajcarskie w zasadzie od początków historii zegarków naręcznych cieszą się dużą estymą na całym świecie. Nie bez przyczyny mówi się, że coś działa jak w szwajcarskim zegarku. Są to w istocie misternie wykonane i zwykle eleganckie zegarki, które świetnie nadają się do inwestycji. Ich konkurencją są zegarki niemieckie, które również cieszą oko i zwykle nie odstają jakością od szwajcarskich sąsiadów.

Chociaż mogłoby się wydawać, że te dwa kraje mają monopol na luksusowe zegarki, bywa, że przywoływane są także japońskie zegarki, które wyróżniają się umiłowaniem do stosowania najnowocześniejszych technologii. Niezależnie od wyboru, kraj pochodzenia powinien być raczej kryterium drugorzędnym.

FAQ:

1. Gdzie szukać zegarków do inwestowania?

Istnieje wiele miejsc, gdzie można znaleźć zegarki do inwestycji. Portale i domy aukcyjne, serwisy internetowe takie jak CataWiki to dobre miejsca do rozpoczęcia poszukiwań. Równolegle warto przeglądać strony internetowe i newslettery znanych marek. Można także szukać zegarków na targach i imprezach branżowych.

2. Czy inwestowanie w zegarki jest bezpieczne? Czy ceny zegarków nie spadają?

Inwestowanie w zegarki należy do grupy bezpiecznych, ale niekoniecznie łatwych inwestycji. Ceny zegarków są stabilne i zwykle nie spadają, a wręcz przeciwnie. Trzeba jednak liczyć się z dużym budżetem, który trzeba zainwestować w zegarek, by przedsięwzięcie było opłacalne.

3. Czy warto inwestować w damskie zegarki?

Mimo że damskie zegarki również są piękne i eleganckie, to niestety ich perspektywy inwestycyjne nie są tak optymistyczne jak w przypadku zegarków męskich. Wyjątek mogą stanowić bardzo ekskluzywne modele zdobione w cenne kamienie szlachetne lub niezwykle unikatowe egzemplarze.

  •  Zegarki Hanhart 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl