Na wygląd zegarka wpływa nie tylko koperta, wskazówki czy tarcza, lecz także jego pasek. Wymiana tego elementu czasomierza może w kilka chwil zmienić elegancki dodatek w modne uzupełnienie casualowej, a nawet sportowej stylizacji. Jak zmienić pasek w zegarku? Czy potrzebne są do tego specjalne narzędzia? Przedstawiamy sposób na samodzielne odświeżenie wyglądu swojego czasomierza.
Kiedy warto wymienić pasek w zegarku?
Zanim przedstawimy instrukcję, jak zmienić pasek w zegarku krok po kroku, dobrze wskazać, kiedy warto zdjąć ten element zegarka i założyć nowy. Przede wszystkim — wykonanie tej czynności zależy od posiadacza czasomierza. Wiele osób umiejących już wymienić pasek, robi to, gdy chce dopasować swój zegarek do danej okazji. Ta część czasomierza często jest skórzana, zamszowa lub gumowa. W związku z tym, mając kolekcję pasków, można bez trudu dopasować swój zegarek do stroju na elegancką kolację, do biura czy też na wyjście na siłownię lub weekendowy wyjazd z rodziną.
Inwestycja w znaczną liczbę tego rodzaju elementów jest dobrym wyborem szczególnie w przypadku osób, które nie mają wielu czasomierzy. Zmiana co jakiś czas tej części pozwoli za każdym razem odświeżyć nieco wygląd posiadanego dodatku. Należy również pamiętać, że paski do zegarków, podobnie jak każda inna rzecz ulegają zużyciu. W związku z tym po pewnym czasie posiadania czasomierza, jego właściciel, chcąc zadbać o estetyczny wygląd dodatku, prawdopodobnie będzie zmuszony wymienić pasek, aby zegarek mógł dalej świetnie prezentować się na nadgarstku. Sprawdź ofertę pasków w sklepie Zatoka Zegarków.
Wymiana paska w zegarku — jak wybrać odpowiedni model?
Przed dokonaniem wymiany paska należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego jego modelu. Ważne są przede wszystkim:
- długość,
- szerokość,
- sposób zapięcia,
- materiał, z którego wykonany został pasek,
- wygląd paska.
Długość paska powinna być dopasowana do ręki osoby noszącej dany zegarek. Skąd wiedzieć, jaki rozmiar będzie odpowiedni? Warto przed zakupem zmierzyć swój nadgarstek za pomocą centymetra krawieckiego. Jeśli go nie macie, możecie to zrobić, wykorzystując sznurek i linijkę.
Dokonanie prawidłowych pomiarów jest ważne, ponieważ za ciasny pasek będzie uwierać jego posiadacza, a za luźny może powodować przesuwanie się czasomierza po przedramieniu, a nawet jego spadanie. Trzeba również pamiętać o tym, aby do obwodu nadgarstka dodać od 0,5 do 1 centymetra w zależności od tego, jak bardzo dany czasomierz ma przylegać do ręki.
Wymiana paska nie będzie również możliwa, jeśli wybrany model okaże się zbyt szeroki. W związku z tym, przed wybraniem określonego produktu trzeba sprawdzić, czy jego szerokość jest zgodna z rozstawem mocowań znajdujących się przy kopercie. Pozostałe cechy paska do zegarka zależą głównie od preferencji jego użytkownika oraz od tego, na jaką okazję dany pasek ma być zakładany.
Jak zdjąć pasek z zegarka?
Zanim przejdziecie do wymiany, musicie dowiedzieć się, jak zdjąć pasek z zegarka. W tym celu warto wyposażyć się w niewielki śrubokręt lub profesjonalne narzędzie, wykorzystywane przez zegarmistrzów. Pierwszym krokiem jest włożenie wybranego przyrządu między pasek a kopertę zegarka. Następnie trzeba go delikatnie przycisnąć do teleskopu. Co określa się tym mianem?
To maleńka stalowa rurka ze sprężynką, wyposażona w bolce. Dobrze trzyma się ona mocowań zegarka, dzięki czemu ten nie odłącza się od paska. Przyciśnięcie tego elementu sprawia, że bolec wsuwa się do rurki, a tym samym, pozwala wyjąć jeden koniec teleskopu. Po tej czynności, zdjęcie paska nie powinno już sprawiać problemu. Gdy uda się wyjąć także drugi koniec teleskopu, trzeba uważać, aby go nie zgubić, ponieważ element ten jest bardzo mały.
Jak zmienić pasek w zegarku krok po kroku?
Chcąc założyć pasek, trzeba najpierw określić, jaka jego część powinna być po danej stronie koperty czasomierza. Element, w którym znajdują się dziurki, umieszczany jest bliżej godziny 6:00, natomiast ten z klamrą — 12:00 — warto o tym pamiętać, ponieważ dokonanie niewłaściwej wymiany paska może sprawić, że noszenie czasomierza będzie niekomfortowe, a on sam przestanie się odpowiednio prezentować. Jak zmienić pasek w zegarku krok po kroku, po wyjęciu drugiego końca teleskopu?
Element ten należy wsunąć do otworu w nowym pasku, a następnie włożyć jeden koniec teleskopu w mocowanie. Drugą część tego elementu trzeba nacisnąć i włożyć do przeciwległego miejsca. Na koniec warto upewnić się, że założenie nowego paska przebiegło prawidłowo. W związku z tym dobrze delikatnie pociągnąć za przymocowane elementy. Da to pewność, że nawet przy szybkich ruchach ręki, nowa część czasomierza nie ulegnie odczepieniu. Gotowe! Od tego momentu możecie cieszyć się z efektów samodzielnej wymiany pasków.
Pasek od zegarka — jak o niego dbać?
Niezależnie od tego, z jakich powodów zdecydowaliście się wymienić pasek w zegarku, warto zadbać o jego właściwą pielęgnację. Jest to szczególnie istotne w przypadku wariantów skórzanych. Trzeba pamiętać, aby nie moczyć ich w słonej wodzie, a także odpowiednio impregnować. Dobrze wykorzystać do tego dostępne na rynku produkty stworzone z myślą o skórzanych dodatkach. Oprócz tego niezależnie od wybranego rodzaju paska do zegarka nie można zapominać o regularnym usuwaniu z niego wszelkich zabrudzeń, aby zawsze mógł on prezentować się doskonale.
FAQ:
1. Jak wybrać odpowiedni pasek do zegarka?
Pasek do zegarka powinien mieć odpowiednią długość oraz szerokość, ponieważ od tego zależy komfort osoby noszącej czasomierz. Trzeba także zwrócić uwagę na wygląd oraz staranność wykonania wybranego modelu.
2. Czym jest teleskop w zegarku?
Teleskop jest niewielką metalową rurką umożliwiającej przymocowanie paska do koperty zegarka. Jego wyjęcie okazuje się konieczne w celu wymiany starego paska na nowy.
3. Jakie narzędzia trzeba posiadać, aby możliwa była samodzielna wymiana paska w zegarku?
Chcąc założyć nowy pasek do zegarka, można wyposażyć się w profesjonalne narzędzie wykorzystywane przez zegarmistrzów do zdejmowania pasków lub postawić na niewielki śrubokręt.