•  Zegarki Sinn 

Jaki zegarek do garnituru sprawdzi się najlepiej?

Jaki zegarek do garnituru sprawdzi się najlepiej?

Formalne wyjścia, bale czy też spotkania biznesowe łączy jedno – sztywne wymogi względem dress-code'u. Oczywiście wiemy wówczas, że mamy na siebie założyć garnitur, a wraz z nim także eleganckie buty, zadbać o włosy oraz zarost. Nie zawsze wiemy natomiast, jaki zegarek do garnituru sprawdzi się najlepiej i czym się kierować w jego wyborze. Zasady są co prawda dość sztywne, ale i one dają nam pewne pole do manewru. Warto je poznać!

jaki zegarek do garnituru

Zegarek męski do garnituru – podstawy

Warto zacząć od tego, że męski zegarek stanowi jedno z niewielu akcesoriów biżuteryjnych, które są powszechnie akceptowalne także na bardziej formalnych uroczystościach. Męskie kolczyki, duże sygnety czy też masywne łańcuszki z zawieszką, niezależnie od ich formy czy koloru, wręcz odwrotnie. To skutek ich casualowej stylistyki, która wręcz krzyczy swobodą i brakiem jakichkolwiek sztywnych ram.

Męski zegarek garniturowy powinien od razu designem kojarzyć się z formalnymi wyjściami, ekskluzywną otoczką i luksusem. Z tego względu warto, aby:

 • pasował do całego stroju, w tym butów, paska do spodni czy nawet koloru krawatu bądź spinek,
 • miał jak najbardziej minimalistyczną formę, bez zbędnych wzorów, dużych indeksów czy dodatkowych tarczek,
 • był płaski, niski i chował się pod mankietem koszuli,
 • cechował się wysoką jakością.

Spełnienie wszystkich powyższych wymogów wbrew pozorom nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Istotna jest przede wszystkim marka oraz jej doświadczenie w branży. Klasyczne zegarki, a właściwie ich design, jest bardzo subtelny, co można zauważyć po najmniejszych detalach. Z tego względu przy doborze zegarka do eleganckiego stroju warto zwrócić także uwagę na jego producenta oraz kierować się w stronę znanych i lubianych marek.

 

ZNAJDŹ SwÓJ ULUBIONY ZEGAREK DO GARNITURU

 

Elegancki zegarek męski do garnituru – design nie bez znaczenia

Jaki zegarek pasuje do garnituru? Odpowiedź na to pytanie warto zacząć od jego stylistyki. Istotne są nawet najdrobniejsze szczegóły, które dla osób niezainteresowanych modą mogą, oczywiście błędnie, wydawać się niezbyt znaczące.

Wybierając zegarek, zwróć uwagę na kopertę!

Wybór odpowiedniego zegarka dopasowanego stylistycznie do garnituru warto rozpocząć od koperty. To najważniejszy element budowy każdego czasomierza, który ma bezpośredni wpływ na wybór egzemplarza w konkretnym przypadku. Przede wszystkim dobrze dobrany zegarek do eleganckiej stylizacji powinien być jak najniższy – musi się bowiem schować pod mankietami koszuli. Ogromnym faux pas jest założenie na nadgarstek wysokiego modelu, który będzie ciągle widoczny, nawet w sytuacji, gdy założymy marynarkę.

Oczywiście równie istotne jest także, aby koperta zegarka do garnituru była jak najbardziej delikatna i subtelna. Wszelkie napisy bądź podziałki znajdujące się na obrotowym bezelu są niezbyt popularnym rozwiązaniem, warto je zamienić na stonowany bezel wokół tarczy o grubości jedynie kilku milimetrów. Ponadto koronka nie powinna wystawać nadmiernie poza obrys koperty.

Pasek czy bransoleta?

Drugą, co nie oznacza mniej istotną kwestią, jest rodzaj paska. Wyróżniamy dwa warianty, które sprawdzą się dobrze w eleganckim otoczeniu.

 • Skórzany pasek – zdecydowanie najlepszy i najbezpieczniejszy wybór dla każdego mężczyzny. Ten luksusowy materiał w wielu rodzajach wykończeń i kolorach powinien sprawdzić się nawet na najbardziej eleganckich i podniosłych uroczystościach. Istotne jest jednak to, aby pasował do innych skórzanych elementów. Dla przykładu zegarek na czarnym pasku skórzanym sprawdzi się najlepiej w sytuacji, gdy mamy na sobie buty w tym samym odcieniu. Pamiętaj – brązowy kolor jest siłą rzeczy bardziej nieformalny, dlatego warto na niego postawić w przypadku stylizacji smart-casual.
 • Bransoleta – to akcesorium, które ma wielu zwolenników i przeciwników, jedno jest jednak pewne – to biżuteryjny „pasek”, który wymaga sporej odwagi i jednocześnie zaangażowania. Warto postawić na delikatną bransoletkę, która składa się z wielu pojedynczych ogniw (segmentów), niż na bransoletę grubą i masywną.

Jak powinna wyglądać tarcza zegarka do garnituru?

Tarcza jest kolejnym elementem, który wyróżnia elegancki zegarek męski do garnituru od tego, który warto nosić jedynie na sportowe eventy.

 • Kolor tarczy – elegancki zegarek męski to taki, który stanowi dobre tło i nie zwraca na siebie nadmiernej uwagi. Warto zatem postawić na białą lub beżową tarczę, która pasuje dosłownie do wszystkich garniturów, a nawet do smokingu, który jest obecnie najbardziej formalnym męskim strojem. Zawsze dobrym wyborem jest również ponadczasowa czerń.
 • Budowa tarczy – w tym przypadku doskonale sprawdzi się minimalizm i to nim należy się kierować podczas wyboru nowego zegarka. Warto postawić na indeksy wizualne, takie jak kreski, znaczniki diamentowe, sztylety lub patyczki lub na cyfry rzymskie. Należy jednak odrzucić duże cyfry arabskie i grube kreski.
 • Datownik – w niewielkim okienku, np. ze szkiełkiem powiększającym, to jedyna ozdoba, która może znaleźć się na tarczy. Najbardziej klasyczne zegarki do garnituru mają okienko na godzinie trzeciej.

Mechanizm – zegarek do garnituru kwarcowy czy automatyczny?

To najtrudniejsze zagadnienie, które nie ma żadnego wpływu na wygląd zegarka, lecz na jego obsługę.

 • Zegarki kwarcowe – zdecydowanie najpopularniejszy sposób zasilania zegarka. Zapewnia precyzyjne wskazanie godziny i nie generuje zbyt dużych dodatkowych wydatków finansowych, gdyż wymiana baterii odbywa się z reguły co kilka lat. Nie są jednak preferowane przez elegantów, którzy zwracają uwagę na każdy szczegół.
 • Zegarki mechaniczne z naciągiem manualnym – bardzo popularny zegarek do garnituru, ale wyłącznie wśród prawdziwych pasjonatów zegarmistrzostwa. W takich czasomierzach musimy nakręcać specjalną sprężynę koronką znajdującą się z reguły po prawej stronie koperty.
 • Zegarki mechaniczne z automatycznym naciągiem – to nieco unowocześniony wariant powyższego mechanizmu, który różni się między innymi sposobem naciągania sprężyny. W powyższych zegarkach trzeba codziennie nakręcać ją koronką, podczas gdy w automatycznych wystarczy sam ruch nadgarstkiem podczas codziennych aktywności.

 

PONADCZASOWE ZEGARKI GARNITUROWE

 

Zegarek sportowy do garnituru – czy to możliwe połączenie?

Nieformalne zegarki sportowe warto odrzucić na samym wstępie. Co prawda wiele osób, np. modowi influencerzy oraz osoby z pierwszych stron gazet, starają się naginać pewne zasady i wyróżnić swoją stylizację na tle innych. To niestety droga donikąd, szczególnie w przypadku, gdy nie jesteś osobą znaną, która wytycza trendy, a jedynie mężczyzną, który nimi podąża. Z tego powodu warto wiedzieć, że idealny zegarek garniturowy to taki, który spełni wszystkie wymagania względem tej biżuterii stawiane zarówno przez savoir-vivre, jak i wieloletnie przyzwyczajenia.

FAQ:

1. Jaki zegarek do garnituru wybrać?

Zegarek garniturowy powinien mieć srebrną bądź złotą kopertę bez akcentów stylistycznych, gładką tarczę wyposażoną najwyżej w datownik, a także skórzany pasek bądź subtelną bransoletę.

2. Mechanizm – jakie serce zegarka do garnituru wybrać?

Mechanizmy zegarkowe dzielą się na kwarcowe oraz mechaniczne z naciągiem manualnym i automatycznym. Wśród kolekcjonerów zdecydowanie największą popularnością cieszą się mechaniczne, które zachwycają swoją „duszą” oraz charakterystycznym dźwiękiem podczas ruchu.

3. Zegarek do garnituru – czy marka ma znaczenie?

Elegancki zegarek do garnituru powinien być jak najlepiej wykonany, dlatego siłą rzeczy warto postawić wyłącznie na ofertę znanych, dobrych firm zegarkowych. Szczególnie polecamy modele pochodzące z doskonałych rzemieślniczo Niemiec wyposażone w szwajcarskie mechanizmy.

 •  Zegarki Hanhart 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl