•  Zegarki Sinn 

Rodzaje indeksów w zegarkach – czym się różnią, który jest najlepszy?

Rodzaje indeksów w zegarkach – czym się różnią, który jest najlepszy?

Rodzaje indeksów w zegarkach to sposoby oznaczania godzin na tarczy – jest ich całkiem sporo i wciąż projektuje się nowe, które zaskakują formą i finezją! Są ważne z dwóch względów: praktycznego i estetycznego, sam wybór zaś najlepiej uzależnić od preferencji. Jakie są najpopularniejsze indeksy zegarowe, czym się różnią, który wybrać? Podpowiadamy!

Zegarki z indeksem arabskim – praktyczne, czytelne i wygodne

Zegarek z indeksem arabskim jest popularny – chętnie i często wybierany. Niektóre rodzaje indeksów w zegarkach wręcz wyznaczają ich styl i odpowiadają na trendy, cyfry arabskie zaś nigdy nie wychodzą z mody oraz również w najmniejszym stopniu definiują „charakter” czasomierza. A wykorzystuje się je na tarczach zegarków damskich i męskich, nowoczesnych, klasycznych, eleganckich i sportowych, także tych specjalistycznych, takich jak zegarki-divery czy zegarki-piloty.

Indeks arabski stosuje się też na różne sposoby – np. jako jedyny typ indeksu lub w połączeniu z innym (punktowym bądź liniowym), na godzinach dwunastej, trzeciej, szóstej i dziewiątej, zwiększając intuicyjność odczytu. Tarcze zegarków z indeksem arabskim są czytelne, praktyczne i wygodne!

Zegarki z indeksem rzymskim – minimalistyczna klasyka

Cyfry rzymskie na tarczy zegarka mogą być dla wielu nieco mniej czytelne i wygodne – wszystko więc zależy od upodobań. Podobnie jak w przypadku indeksu arabskiego, pojawiają się dla wszystkich lub tylko dla czterech godzin. Nierzadko mają też różny rozmiar i np. są większe w dolnej części tarczy zegarka.

To rozwiązanie klasyczne, eleganckie i minimalistyczne. Dobrze komponuje się z zegarkami prostymi, ale także – na przeciwnym biegunie – z bardzo ozdobnymi, np. gdy całą tarczę zegarka bądź kopertę wykłada się cennymi kamieniami. Zwykle ten rodzaj indeksu jest stosowany w zegarkach eleganckich.

Indeks rzymski bardzo dobrze prezentuje się na ciemnej tarczy zegara i wówczas jest też bardziej czytelny – tarcza zegara kontrastuje z indeksem, „uwypukla” go.

Zegarki z indeksem z cyframi Bregueta

Planując zakup zegarka z indeksem arabskim, warto też dowiedzieć się, co dla świata czasomierzy zrobił Abraham Louis Breguet – jeden z największych zegarmistrzów w historii. Breguet zaprojektował własny indeks – odmianę arabskiego, bardzo delikatną, elegancką i finezyjną. Cyfry są odrobinę pochylone w prawą stronę, a ich linie jakby upłynnione i wyposażone w małe zawijasy. Tarcza zegarka z tym indeksem jest zwykle prostsza, mniej ozdobna – sam indeks staje się dekoracją.

Minimalistyczne zegarki z indeksem punktowym

Godziny na tarczy zegarka są oznaczone punktami – to jedyna cecha wspólna wszystkich zegarków z indeksem punktowym, bo poza tym to wyjątkowo różnorodna kategoria. Punkty mogą być duże lub małe, idealnie okrągłe lub kanciaste, płaskie lub wypukłe, albo też – namalowane na tarczy zegara lub naklejone.

W przypadku zegarków ekskluzywnych zwykle wykorzystuje się cenne kamienie – tarcze zdobi się więc np. cyrkoniami lub kryształkami Swarovskiego. Aby je uwydatnić, w takim eleganckim modelu tarcza jest minimalistyczna, a wskazówki zegarka raczej cienkie, delikatne. Całość nabiera biżuteryjnego charakteru.

Niecodzienne zegarki z indeksem liniowym

Indeks liniowy (tak jak punktowy) to propozycja dla tych, którzy lubią bardziej niecodzienne rozwiązania i którzy nie czują dyskomfortu podczas odczytywania godziny bez cyfr. Taki zegarek z indeksem liniowym może mieć różny charakter, na który wpływa już choćby grubość i kształt linii, kresek.

Z jednej strony pojawiają się minimalistyczne propozycje z cienkimi i małymi indeksami, np. w zegarkach eleganckich, a z drugiej kreski grubsze, masywne, które często zdobią zegarki bardziej sportowe – divery, piloty, chronografy – i zegarki w stylu vintage. Indeksy tych ostatnich są często duże, wyraziste i w ciekawym kształcie.

Zegarki z indeksem projektu producenta

Poza tymi najpopularniejszymi rodzajami indeksów wielu producentów stosuje także własne, zaprojektowane dla konkretnego modelu oznaczenia godzin.

W tej kategorii bardzo wyróżnia się m.in. rosyjska Raketa. Niektóre jej modele powstają we współpracy z Galerią Trietiakowską – np. obok geometrycznych oraz niemal nieprzypominających cyfr indeksów pojawiają się dryfujące figury, które za każdym razem odmieniają wygląd tarczy! Taki zegarek, „odporny” na zwyczajność, jest zwykle produkowany w ograniczonej liczbie sztuk!

Jeśli szukacie zegarka oryginalnego, nie tylko pod względem indeksów, zapraszamy do Zatoki Zegarków – pomożemy wybrać idealnie dopasowany model!

FAQ:

1. Jakie są rodzaje indeksów w zegarkach?

Wyróżniamy indeksy: arabski, rzymski, punktowy i liniowy. Odmianą arabskiego jest indeks z cyframi Bregueta.

2. Czym jest indeks z cyframi Bregueta?

To indeks z cyframi arabskimi zaprojektowanymi przez zegarmistrza Bregueta – są delikatnie pochylone w prawo, mają wygięte linie i charakterystyczne „ogonki”.

3. Który rodzaj indeksu w zegarku jest najwygodniejszy?

Za najwygodniejszy uważa się indeks arabski, na drugim miejscu rzymski, natomiast wszystko zależy od preferencji!

  •  Zegarki Hanhart 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl