•  Zegarki Sinn 

Bransoletka czy pasek do zegarka – co wybrać?

Bransoletka czy pasek do zegarka – co wybrać?

Zegarek na pasku czy bransolecie? Oba rozwiązania są równie dobre – ładne, wygodne i praktyczne, wybór zależy więc od priorytetów, potrzeb i upodobań. Jednocześnie obydwa znacznie się różnią i te różnice najlepiej poznać przed podjęciem decyzji: „pasek czy bransoleta”. W poradniku o wadach i zaletach, wykonaniu, użytkowaniu i stylistyce – przeczytaj!

Zegarek na pasku czy bransolecie? A czy ma to duże znaczenie?

Nawet jeśli założymy, że damski i męski zegarek to czysto praktyczny przedmiot służący kontrolowaniu i organizacji czasu, to wybór między bransoletą a paskiem jest ważny bo wpływa na noszenie i używanie czasomierza, podobnie jak jego mechanizm czy funkcje. A jeśli dodamy do aspektu praktycznego kwestie estetyczne, to rozważania te zyskują wysoką rangę.

Zarówno bransoleta, jak i pasek determinują styl zegarka oraz możliwość łączenia go z różnymi strojami i dodatkami. Nie zawsze zegarek na bransolecie pasuje do wieczorowej sukni czy garnituru. A czasem pasek zegarka nie wpisuje się w luźną czy sportową stylizację. 

Zegarek męski i damski na bransolecie wytrzyma więcej

Powszechnie uważa się, że w starciu „pasek czy bransoleta” pod względem trwałości wygra bransoleta. Jest w tym dużo prawdy. W zależności od klasy materiału i precyzji wykonania bransoleta zegarka przetrwa dekady, a zwykle w przyzwoitym stanie. Pasek, nawet dobry skórzany pasek, niszczeje szybciej i z czasem traci urok. 

W większości przypadków zegarek na bransolecie można bez obaw moczyć, a także w nim pływać i nurkować (jeśli tylko jest wodoodporny). To nie niszczy bransolety i nie obniża jej trwałości.

Zwykle bransoletę do zegarka tworzy się z jednego z trzech materiałów:

  • stali szlachetnej (wytrzymała, odporna na czynniki zewnętrzne),
  • ceramiki, spieku ceramicznego (trwała, odporna na zarysowania),
  • tytanu (trwała, a dodatkowo bardzo lekka – wygodna, nieco droższa).

Zegarek damski i męski na bransolecie to duża różnorodność 

Z każdego z tych trzech materiałów da się stworzyć bransoletę do zegarka o innym wyglądzie i charakterze. Istnieje kilka takich popularnych rozwiązań, natomiast wielu producentów ma w ofercie własną wyjątkową strukturę bransolety!

  • Bransoleta z pełnych, dużych ogniw. To rodzaj bransolety segmentowej, na którą składa się mała liczba stalowych elementów. Jest bardzo wytrzymała, przy tym stwarza wrażenie twardości, niezłomności. Dlatego też to rozwiązanie zdominowało zegarki męskie, zwłaszcza zegarki sportowe. Pełne, duże ogniwa są ciężkie i masywne, odporne na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne.
  • Bransoleta z małych lub niepełnych ogniw. Ogniw jest więcej i są małe, natomiast sposób ich ułożenia jest bardzo różny. Często producenci korzystają z kilku wielkości ogniw i ciekawie je ze sobą zestawiają. Czasem część ogniw pokrywa się żółtym lub różowym złotem. Całość nabiera wtedy biżuteryjnego charakteru. Taką bransoletą wykończone są często eleganckie zegarki męskie i klasyczne zegarki damskie, które sprawdzają się na co dzień i od święta.
  • Bransoleta typu mesh (siateczkowa). Bransoletę typu mesh stosuje się w zegarkach damskich i nieco rzadziej w męskich. To taka metalowa „plecionka” – ogniwa są bardzo małe i jest ich całe mnóstwo. Są lekkie i delikatne, pięknie podkreślają eleganckie stylizacje: codzienne i wieczorowe. Ich wadą jest nieco większa podatność na uszkodzenia. Za to bardzo łatwo można je skrócić! 
  • Bransoleta biżuteryjna. Choć pełni funkcję zapięcia zegarka, jej główny cel to przyciągać uwagę, ozdabiać czy dodawać prestiżu. To twór pracy jubilera – oprócz ciekawego projektu pojawiają się np. drogocenne kamienie szlachetne. Takie bransolety są z reguły delikatne, ale czasem również pełne przepychu i ekstrawagancji. Zwykle dołącza się je do zegarków damskich. 

Bransoleta zegarka bywa ciężka i trudniej ją dopasować

Jednym z głównych zarzutów kierowanych pod adresem bransolety zegarka jest duży ciężar – wiele oczywiście zależy od materiału i projektu (bransoletę typu mesh nosi się wygodniej niż tę z dużych stalowych ogniw). Poza tym jest to kwestia, do której da się szybko przyzwyczaić, a po czasie ciężar staje się już nieodczuwalny.

Drugi problem to dopasowanie bransolety. Gdy jest zbyt duża, może się zsuwać lub spadać. Dlatego przed zakupem zegarka warto zmierzyć obwód nadgarstka i podać sprzedawcy wymiar, aby wybrał odpowiednią bransoletę. Zawsze można też ją skrócić – zainteresowanych odsyłamy do artykułu: Jak skrócić bransoletę zegarka.

Pasek w zegarku daje wygodę noszenia, łatwo go wymienić

Wiele osób twierdzi, że noszenie zegarka na pasku jest wygodniejsze. Jest lżejszy, a przy tym wyposażony w dziurki, więc można go precyzyjnie dopasować do nadgarstka, tak aby nie uciskał i się nie zsuwał. Pasek w zegarku wymieniamy tak szybko, że można stworzyć całą kolekcję pasków i dobierać je w zależności od stylizacji czy nastroju – i za każdym razem odmieniać wygląd czasomierza.

Taką klasyczną propozycją jest zegarek na pasku ze skóry naturalnej (np. cielęcej). Jest przyjemny w dotyku, przepuszcza powietrze, czyli nie odparza skóry, doskonale się dopasowuje do kształtu nadgarstka, leży idealnie. Dodatkowo skórzany pasek może mieć różny kolor i fakturę, ale…

Skórzane paski to tylko jedna z wielu propozycji!

Pasek skórzany warto mieć w swojej kolekcji, natomiast paski do zegarka tworzy się jeszcze z wielu innych materiałów. Co poza skórzanymi paskami warto wybrać?

  • Paski parciane, materiałowe. Idealnie sprawdzają się na co dzień, bo już do wieczorowego stroju lepiej wybrać pasek skórzany bądź bransoletę. Paski parciane, nylonowe czy z włókna naturalnego są lekkie i wygodne, a wariantów jest mnóstwo. To również wiele propozycji o bardzo ciekawym wzornictwie.
  • Gumowe i kauczukowe paski. Kauczukowe czy gumowe paski sprawdzają się przede wszystkim w modelach sportowych i codziennych. Są bardzo lekkie, wygodne i odporne na niekorzystne czynniki, zwłaszcza wodę (dlatego dobrze sprawdzają się na basenie czy wakacjach). Z kolei zegarek na gumowym pasku totalnie nie pasuje do eleganckich stylizacji! 

Myśląc o skórzanym pasku, licz się z mniejszą trwałością

Paski parciane (materiałowe), gumowe i kauczukowe, a nawet paski skórzane szybko się niszczą. Najodporniejsza jest oczywiście prawdziwa skóra – ta dodatkowo starzeje się z klasą i nawet delikatnie podniszczona prezentuje się bardzo dobrze (w specjalnie postarzane skórzane paski często są wyposażone zegarki vintage). Z czasem jednak zachodzi konieczność wymiany paska – na szczęście przebiega dość szybko i sprawnie.

W przypadku skórzanych i materiałowych pasków problemem jest także woda – raczej nie należy ich moczyć, a zwłaszcza w słonej wodzie. Sól wnika w pory skóry i sprawia, że staje się podatniejsza na pęknięcia i przebarwienia.

Zarówno bransoleta, jak i pasek to setki wariantów! Zarówno bransoletę, jak i pasek założysz i do codziennej, i do wieczorowej stylizacji. Wszystko zależy od modelu. Jak widać, oba rozwiązania mają także swoje wady i zalety – te już znamy, a teraz trzeba je przełożyć na własne priorytety i oczekiwania. W Zatoce zegarków z przyjemnością doradzimy!

FAQ:

Zegarek męski: bransoleta czy pasek skórzany – co wybrać?

To kwestia indywidualna! Bransoleta jest trwalsza, ale przy tym cięższa. Nie każdy jej rodzaj pasuje też do garnituru. Pasek szybciej się zniszczy, ale jest lżejszy i lepiej się dopasowuje. Klasyczny zegarek męski na pasku zwykle pasuje do każdego ubioru.

Bransoletka czy pasek w zegarku damskim – co wybrać?

Obie propozycje mają wiele zalet! Delikatna bransoleta typu mesh (czy biżuteryjna) jest bardzo elegancka, a jednocześnie pasuje do swobodniejszych stylizacji. Paski do zegarka są bardzo wygodne, ale po jakimś czasie nadają się do wymiany.

Jakie są rodzaje bransolety w zegarku?

Wyróżniamy kilka rodzajów bransolety, w tym: segmentową (z dużych i mniejszych ogniw), typu mesh (stalową „plecionkę”) i biżuteryjną (np. wysadzaną kamieniami).

  •  Zegarki Hanhart 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl