•  Zegarki Sinn 

Dlaczego warto kupić dobrej jakości zegarek mechaniczny?

Dlaczego warto kupić dobrej jakości zegarek mechaniczny?

Każdy z wielbicieli zegarków ma swój ulubiony rodzaj mechanizmu. I chociaż zegarki automatyczne oraz kwarcowe mają wiele zalet, zegarki mechaniczne z ręcznym naciągiem wyróżniają się na tle innych czasomierzy. Poniżej opisujemy zalety zegarka mechanicznego – sprawdźcie, czym różni się od pozostałych urządzeń i dlaczego warto mieć chociaż jeden taki mechanizm w swojej kolekcji.

Zegarki mechaniczne, zegarki automatyczne, zegarki kwarcowe...

Chociaż na pierwszy rzut oka wszystkie zegarki wyglądają podobnie, serce każdego z nich bije nieco inaczej. Czym różnią się mechanizmy dostępne w ofercie Zatoki zegarków?

 • Zegarek kwarcowy działa za sprawą baterii.
 • Zegarek automatyczny jest napędzany, kiedy poruszasz nadgarstkiem. Mechanizm automatyczny zawiera sprężynę, która się naciąga i wprawia wskazówki w ruch.
 • Zegarek hybrydowy działa podobnie jak zegarek automatyczny – przekazuje energię kinetyczną do prądnicy, a następnie energia elektryczna przenika do akumulatorka. Z niego zasilany jest mechanizm kwarcowy.

Jak działa zegarek mechaniczny?

W przypadku zegarków z automatycznym naciągiem mechanizm „ładuje” się sam. Co z zegarkami mechanicznymi? Tutaj sprężyna napędowa wymaga ręcznego nakręcania koronką. Sprężyna akumuluje nagromadzoną energię, a po nakręceniu rozwija się, wprawiając w ruch koła zębate. W mechanizmie koło wychwytu pracuje z kotwicą – części na przemian są zatrzymywane i zwalniane, dzięki czemu energia ze sprężyny uwalniana jest stopniowo. Wreszcie koło balansowe popycha kotwicę, regulując pracę zegarka i wywołując ruch wskazówek.

Dodatkowe funkcje zegarków mechanicznych, jak datownik czy prezentacja rezerwy chodu komplikują budowę mechanizmu, nic więc dziwnego, że wiele modeli składa się z aż kilkuset komponentów.

Wszystkie przedstawione rodzaje zegarków mają swoich wielbicieli i nic dziwnego – warto wypróbować różne mechanizmy, zanim wyrobicie sobie zdanie o ulubionych czasomierzach. Co więcej, każdy z nich może sprawdzać się w innej sytuacji. Jakie są więc zalety mechanicznych zegarków i czym wyróżniają się one na tle pozostałych?

Wady i zalety mechanizmu w zegarkach

Każdy zegarek mechaniczny z naszego katalogu to małe dzieło sztuki – modele mechaniczne są wyjątkowe. Wiele osób twierdzi, że w przeciwieństwie do zegarków kwarcowych, mechaniczne czasomierze posiadają duszę. Dodatkowy przeszklony dekiel albo otwór w tarczy pozwalają śledzić ruch drobnych części, co stanowi niezwykłą gratkę dla amatorów zegarmistrzostwa. Ponadto klasyka w stylu vintage nigdy nie wychodzi z mody.

Co jeszcze zaliczamy do zalet tradycyjnych mechanizmów?

 • Wytrzymałość – nowoczesne modele mechaniczne wykonuje się ze starannie dobranych, solidnych surowców, macie więc pewność, że zegarki mechaniczne są odporne na uszkodzenia i zużycie.
 • Bezawaryjność – w porównaniu z mechanizmem automatycznym, przy naciągu ręcznym konstrukcja zegarków jest nieco prostsza, dlatego o wiele trudniej o awarie czy usterki.
 • Cieńsza koperta i lekkość – mechanizm zegarka nie posiada wahnika i innych elementów z modeli automatycznych, przez co koperta jest lżejsza oraz cieńsza.
 • Rytuał nakręcania – nakręcanie śruby za pomocą koronki świadczy o Twoim oddaniu. Prosta, codzienna czynność szybko może stać się Twoim rytuałem wraz z porannym goleniem lub filiżanką kawy.
 • Wyznacznik statusu – na zakup zegarka mechanicznego standardowo decydują się znawcy sztuki zegarmistrzowskiej oraz mężczyźni chcący zasygnalizować otoczeniu o swoim sukcesie i poczuciu stylu.

Jaki zegarek mechaniczny kupić?

Przekonaliśmy Was do zakupu zegarka mechanicznego? Świetnie! Dobrze dobrany model z pewnością podbije Wasze serca i będzie Wam służył przez długie lata. Sprawdźcie, jakimi wyznacznikami kierować się przy wyborze czasomierza z manualnym naciągiem.

 • Wygląd – bardzo często ten wyjątkowy rodzaj zegarka to wybór wielbicieli klasyki. Oznacza to, że mnóstwo modeli dostępnych na rynku jest w stylu vintage. Jeśli jednak nie przepadasz za tą stylistyką, w Zatoce zegarków z powodzeniem znajdziesz bardziej nowoczesne czasomierze.
 • Dodatkowe funkcje – „klasyczne” nie jest przeciwieństwem słowa „funkcjonalne”. Przekonajcie się, że tradycyjne zegarki nakręcane ręcznie tak samo, jak nowoczesne czasomierze kwarcowe mogą posiadać szereg ciekawych udogodnień. Wodoodporność, datownik czy rezerwa chodu to tylko przykłady – sprawdźcie, jakie opcje mamy dla Was w ofercie.

Jeśli nie wiecie, jaki zegarek wybrać, przemyślcie również, jak będziecie z niego korzystać. Na co dzień sprawdzają się najlepiej modele w klasycznym stylu. Do intensywnej pracy warto kupić czasomierz odporny na wodę i wstrząsy. Amatorzy, ale nawet kolekcjonerzy twierdzą często, że zegarki mechaniczne kupuje się nie rozumem, a sercem. Przeważnie w selekcji najważniejsze są więc stylistyka i pierwsze wrażenie, zwłaszcza w przypadku zegarków do garnituru.

Nakręcanie i dokładność zegarka mechanicznego

W świecie zegarków luksusowe modele porównywane są bardzo często do samochodów. I nic dziwnego – podczas nakręcania, tak samo jak przy prowadzeniu, musicie wiedzieć, co robić.

 1. Codziennie nakręcajcie zegarek o tej samej godzinie (także w dni, kiedy zegarek jest nieużywany).
 2. Jego nakręcanie powinno przebiegać zgodnie z ruchem wskazówek.
 3. Bądźcie delikatni.
 4. Nie nakręcajcie czasomierza do oporu.

Wystarczy nieco wyczucia, a zegarek mechaniczny będzie odmierzał czas z dużą dokładnością.

Jeśli macie do czynienia z zegarkami automatycznymi, z pewnością wiecie, że posiadają one rezerwę chodu, która umożliwia odłożenie czasomierza na kilkadziesiąt godzin bez obaw o jego zatrzymanie. Zegarki te mają porównywalną dokładność – wystarczy pamiętać o tym, aby ciągle były w ruchu. Maksymalne odchylenia wynoszą tylko do kilkudziesięciu sekund, a często kilka sekund. Mechanizmy kwarcowe, aby działać, potrzebują regularnej wymiany baterii, ale są jeszcze bardziej dokładne.

Czy warto kupić zegarek mechaniczny?

Na pytanie postawione wyżej odpowiadamy: tak! Zegarki nakręcane ręcznie to klasa sama w sobie i dla wielu mężczyzn synonim elegancji. Czasomierze mechaniczne mogą szybko stać się czymś więcej niż tylko dodatkiem do ubioru czy narzędziem. Codzienne nakręcanie mechanizmu zegarka wytwarza pomiędzy Tobą a czasomierzem pewną relację – w końcu bez Ciebie jego serce przestanie bić. Żaden wielbiciel i kolekcjoner takich gadżetów nie może obejść się bez chociaż jednego zegarka mechanicznego.

Jeśli nie do końca wiecie, czy polecane zegarki są dla Was, sprawdźcie ofertę Zatoki zegarków. Oprócz zegarków mechanicznych posiadamy także modele kwarcowe, bardzo bogatą ofertę z automatycznym naciągiem oraz hybrydowe. Mamy spore doświadczenie i wiedzę na temat zegarków, dlatego zawsze chętnie służymy pomocą. Na Wasze pytania staramy się odpowiadać błyskawicznie, niezależnie od pory dnia (lub nocy).

FAQ

  1. Jak działają zegarki mechaniczne?

   Za poruszanie wskazówkami w zegarkach mechanicznych odpowiada sprężyna napędowa, którą nakręca się koronką. Specjalne komponenty na przemian zwalniają i zatrzymują sprężynę, aby odpowiednio dystrybuować energię ze sprężyny

  2. Czym różni się zegarek mechaniczny od kwarcowego?

   Od rodzajów mechanizmów zależy sposób działania – mechaniczny wymaga ręcznego nakręcenia koronką z boku koperty, automatyczny „nakręca się” przez ruch nadgarstka przy noszeniu, a zegarek kwarcowy jest zasilany za pomocą baterii

  3. Dlaczego kupić zegarek mechaniczny?

   Zegarki mechaniczne to absolutna klasyka gatunku - odmierzają czas, ponieważ Wy nadajecie im rozpędu. Są również wytrzymałe i bezawaryjne, a dzięki ograniczonej liczbie komponentów ich koperta staje się lekka oraz cieńsza niż w modelach automatycznych.

  4. Czy zegarki mechaniczne są dokładne?

   Precyzja w odmierzaniu czasu zależy od konkretnych modeli zegarków. Jeśli regularnie nakręcasz swój czasomierz, możesz być pewien, że jego działanie będzie dokładne.
 •  Zegarki Hanhart 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl